Answer:
Step-by-step explanation:
Arithmetic sequence
Tn = a+(n-1)d
= -85 +(601-1) 1/6
= -85 + 600/6
= -85 + 100
= 15
601th term is 15
Answer:

Step-by-step explanation:

Here



345,000
300,000+40,000+5,000
<span>Three hundred forty-five thousand
Hope I helped!!</span>
Answer:
<h3>3 pounds for $1.05 is better since it is 35 cents a pound as opposed to 39 cents a pound for the other product.</h3>
Step-by-step explanation:
We need to find the unit rate. This found by dividing the price by the number of bananas so we get the price for 1 pound of bananas.
$1.97/5 = $0.39
$1.05/3 = $0.35
<h3>3 pounds for $1.05 is better since it is 35 cents a pound as opposed to 39 cents a pound for the other product.</h3>