Answer:

Step-by-step explanation:
Using the rules of exponents
•
⇔ 
•
⇔ ![\sqrt[n]{a^{m} }](https://tex.z-dn.net/?f=%5Csqrt%5Bn%5D%7Ba%5E%7Bm%7D%20%7D)
Hence
= 
=
=
= 
For this we would just need to divide the cost by the amount of pounds.
$10/5 pounds
=$2/pound
The feed costs $2 per pound. Have a nice day!
The formula for distance problems is: distance = rate × time or d = r × t
Things to watch out for:
Make sure that you change the units when necessary. For example, if the rate is given in miles per hour and the time is given in minutes then change the units appropriately.
It would be helpful to use a table to organize the information for distance problems. A table helps you to think about one number at a time instead being confused by the question.
The following diagrams give the steps to solve Distance-Rate-Time Problems. Scroll down the page for examples and solutions. We will show you how to solve distance problems by the following examples:
Traveling At Different Rates
Traveling In Different Directions
Given Total Time
Wind and Current Problems.
I’m pretty positive it’s 4 units. good luck!