1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
slava [35]
3 years ago
10

On Tuesday Gabriella bought ten posters, On Wednesday half of all the posters that she had were destroyed.

Mathematics
1 answer:
lutik1710 [3]3 years ago
7 0
28 posters
May God bless you and your family
You might be interested in
B. Convert quarts to gallons.
jeyben [28]

Answer:

There are 4 quarts in one gallon. 36 divided by 4 is 9 gallons.

Step-by-step explanation:

9 gallons.

5 0
2 years ago
Solve the system of equations below.
Ostrovityanka [42]
C - no solution
you take the second solution and times the entire equation by -1
then simply
and you get 0x + 0y = 20
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
How to solve x/-3-2=5.5
amid [387]
Okay first set up the equation

 x
---      -2     = 5.5
-3

add over the 2

 x
---  = 7.5
-3

now you need to multiply the denominator by the answer

(-3)(7.5) = x
-22.5 = x
3 0
3 years ago
A store sells 1/4 pound of beef for $0.75. If u are having a party and need 6 pounds of beef for hamburgers,using the unit rate,
hodyreva [135]

1/4 pound beef, b = $0.75

=》 6 pounds beef = (6)/ (1/4) × b

=》 6 pounds beef = 24 × $0.75 =$18.00

8 0
3 years ago
Help please help me out please ​
maxonik [38]

Answer:

-\frac{28}{3}

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Ms. Berg's English class has too many students in it. If the class were split exactly in half to form 2 new classes, each class
    6·2 answers
  • Please helppp question: Find the coordinates of each vertices after a dilation of 2 if the original triangle with vertices A(3,5
    10·1 answer
  • A movie theater is filled to its capacity of 350. The theater charges $4.50 for children, $7.50 for students, and $12.50 for adu
    10·2 answers
  • What is the equation of a line with a slope of 1/2 and a point (3, 1) on the line?
    9·1 answer
  • What is 1 1/3 + 5 1/6
    5·1 answer
  • Nora and her children went into a grocery store and she bought $5 worth of apples and bananas. Each apple costs $1 and each bana
    7·1 answer
  • SoLUTION FOR THIS? PLS HELP
    15·1 answer
  • 100 Point! Need help please, thanks a lot!
    12·1 answer
  • Solve <br> Root 3x+5 - root x-1 =0
    12·1 answer
  • Find g(-3)+5 if g(x)=2x-1
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!