Answer:
for number one it is 6
for number two it is 48
Step-by-step explanation:
please mark brainliest
pack of 30:
7.97/30=.27 per pencil
pack of 12:
4.77/12=
.40 per pencil
The best buy is pack of 30 because:
.27<.40
Answer:
$13.38
Step-by-step explanation:
Use proportions to solve this problem:
$20.07 / 3 bags = X / 2 bags
multiply both sides by "2 bags" to isolate the unknown X
$20.07 * 2 / 3 = X
Therefore, X = $13.38
Answer:
275/20 = 55/4 = 13 3/4 = 13.75