1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sergio [31]
3 years ago
9

Problem Write an expression to represent: Nine more than the product of two and a number x

Mathematics
1 answer:
AlladinOne [14]3 years ago
6 0
2x+9 is the awnser because you are multiplying 2 and X then adding 9
You might be interested in
Me + You = Friends :))
Stolb23 [73]

Answer:

yes

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
CAN SOMEONE PLEASE HELP ME ?WITH THE QUESTION I JUST POSTED
xz_007 [3.2K]
<em /><em /><em /><em />ms<u /><u /><u /><u /><u>re</u><u> that the answer </u><u>s 2,500</u>
6 0
2 years ago
The polygons are similar. but they are not necessarily drawn to scale. Find the value of x
Ne4ueva [31]

Answer:

x=9

Step-by-step explanation:

Since the polygons are similar, the ratios of their respective sides are equal.

32/24=(x-1)/6

x-1=8

x=9

4 0
3 years ago
What is the y intercept of the functionsl f(x)=-2/9+1/3
Wittaler [7]
The y-intercept is 1/3 or (0, 1/3)

hope this helped !!

7 0
3 years ago
Find the surface area of the figure.
Mariana [72]

Answer:

174m²

Step-by-step explanation:

SA = 2(wl + hl + hw)

= 2(5m x 11m + 2m x 11m + 2m x 5m)

= 2(55m² + 22m² + 10m²)

= 2 x 87m²

=174m²//

4 0
1 year ago
Other questions:
  • The cost of building a new house is directly proportional to the number of square feet in the house. If a 1,500-square-foot hous
    10·1 answer
  • Write two verbal expressions for n-5
    7·1 answer
  • PLS HELP ME ASAP Gerald wants to buy a pair of jeans, polyester pants, or cotton pants for his upcoming camping trip. The cost i
    5·2 answers
  • How do you write 0.253 in another form
    8·1 answer
  • PLEASE HELP ASAP 40 PTS + BRAINLIEST TO RIGHT/BEST ANSWER
    9·1 answer
  • It cost $1.25 for half a pound of birdseed . What is the unit rate and what does it represent
    13·1 answer
  • Why are vectors important?
    10·1 answer
  • Find the x−and y−intercepts. 3x + 12y = −48
    8·1 answer
  • What is the y-intercept of function g if g(x)= -4f(x)+12
    11·2 answers
  • runners in a marathon are randomly assigned to one of ten corrals to start, and each given a green, blue, or red shirt to wear.​
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!