1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kvasek [131]
2 years ago
10

Which is the equation for a line that passes through the points (3 , 1) and (4 , -1) ?

Mathematics
1 answer:
Ne4ueva [31]2 years ago
4 0

Answer:

Y= -2x+7

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Help me with this question please!!
mariarad [96]
It should be answer B
7 0
3 years ago
L
seraphim [82]
A parallel line has the same gradient

First you will need to rearrange the equation 10x+2y=-2

Then once you do that please comment

If you don’t know how please comment
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Van purchased a DVD player on sale. The original selling price was
hammer [34]

Answer:

the first step is find the amount of money you saved

Step-by-step explanation:

171.50-145.12=26.38

26.38 / 171.5 = .154

15.4%

8 0
2 years ago
If frys cost 3.24 money per pound at a gas station and I buy 3.5pounds how much money was I spent
Ivenika [448]

Answer:

Step-by-step explanation: it will be that you spend $11.34

Name me brainliest please

4 0
2 years ago
Which is the better deal?
aliina [53]

Answer:

36 oz

Step-by-step explanation:

Get the other options down to 12oz units for their price and then you can compare which one is the cheapest for 12oz.

12oz = $1.99

36oz/3 = 12oz   so $2.59/3   = $ .86

48oz/4= 12oz   so $3.99/4  = $1.00

60oz/5= 12oz   so $4.59/5 = $ .92

So looking at the breakdown, the 36oz one is the cheapest because for that price for a third of it comes out to .86 cents.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • the cost of a plane ticket from pheonix to dallas cost $120 last week. This week, the same ticket will cost $165. What is the pe
    5·1 answer
  • one each day dariene write in her personal diary and records whether the sun isshining or not when she looked back tough her dia
    8·2 answers
  • What two numbers multiply to get -28 and add to 12
    10·1 answer
  • Find the value of x.<br><br> I need to show my work***<br><br> THANK YOU
    15·2 answers
  • 40 students walk to school.
    12·1 answer
  • Help me please <br> 12y-8=30.4
    5·1 answer
  • Which of the following is the solution for the inequality below- 3x+2
    10·1 answer
  • A boat traveled 54 km with the stream and 42 km against the stream spending a total of as much time as it would spend while trav
    8·1 answer
  • Find the linear function for f(1) = 3 and f(4) = 0
    8·1 answer
  • Which of the following polynomial is a quadratic polynomial: (i)x²-7x+2 (ii) 7x²-x(x+2) (iii) 2x (x+5)+1 (iv) 2x-1​
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!