1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
eduard
2 years ago
9

*EXTRA PTS* answer these pls :)

Mathematics
2 answers:
fenix001 [56]2 years ago
8 0

Answer:

3, (7, -2)

4, no solution

Step-by-step explanation:

Aneli [31]2 years ago
3 0

Answer:

3)x=7,y=-2

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Find the triangles area drawing not to scale.
Ganezh [65]

Answer:

35 lol

Step-by-step explanation:

a = b*h/2

a = 10*7/2

a = 70/2

a = 35 lol

8 0
3 years ago
So would the answer be 5 eighths?
adelina 88 [10]
No, the answer is 3/8 because if 3/4 of the cars are Sudan's, and half of that three quarters are white, you need to divide three quarters into two to get the answer. I did this question by using the equivalent fraction 6/8 and dividing both numbers into two.
3 0
2 years ago
HELP PLEASE WILL MARK BRAINLIEST!!
lilavasa [31]

Answer:

the picture is blurry sorry can't help cause I can't see the question

4 0
3 years ago
Alan wants to bake blueberry muffins and bran muffins for the school bake sale. For a tray of blueberry muffins, Alan uses 1/3 c
True [87]
So we know there are 12 eggs and they will be distributed like this:

12=x2+y1
and 4 cups of flour:
4=1/3x+1/2y

let's see if we can find a solution in which all the materials are used:
12=x2+y1
4=1/3x+1/2y//*6

12=2x+y
24=2x+3y//*6

substract from each other:
12=2y
y=2
12=2x+y
12=2x+2
10=2x
x=5

So if nothing is wasted, he can make 5 blueberry muffins (making 12*5=60) and 2 bran muffins (2*9=18), together 78 dollars,

would it be better if instead of the bran muffins he did blueberry muffins (which are more expensive?)
for the branberry muffins he will used the double amount needed for 1: so 1 cup of oil and 2 eggs. From this he can only make 1 tray of blueberry muffins (and some oil will be left over), which will cost 12 dollars, which is less than 18

so he better make 6 blueberry and 2 bran trays






6 0
2 years ago
Evaluate 4^2/3 to one decimal place
rewona [7]

Answer: 2.5

Step-by-step explanation:

first, transform the expression.

3√4^2

then, evaluate.

3√16

finally, simplify.

(alternate form): 2.51984

simplified to 2.5

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Helpppp please ?????
    5·1 answer
  • Is 16to 14 and 64to60 equivalent
    15·1 answer
  • Can yall plz help me on this ???
    5·2 answers
  • Question 3, I give thanks and 5 stars so you get more points :P
    8·1 answer
  • What is the mode of the following numbers?<br><br> 2, 5, 11, 7, 5
    5·2 answers
  • Alexis has a pocket full of coins that consists of dimes and nickels. She has a total of 40 coins. The total value of her coins
    11·1 answer
  • Please help and provide instruction
    6·1 answer
  • Denise is conducting a physics experiment to measure the acceleration of a falling object when it slows down and comes to a stop
    9·1 answer
  • Find the zeroes of the given polynomials.
    15·2 answers
  • PLZ HELP ME ON THIS THANK YOU SO MUCH!
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!