To find unit rates with money divide the price by the amount.
The answer would be B y=1/2x-1
Hi Natalie
We have x/4 = 9
All you have to do is cross multiplication
x = 4*9
x= 36
That's all :)
I hope that's help:)
Now if you wanna check my answer just replace x by 36
36/4 = 9
9= 9
Because when you divide 36 by 4 you will find 9
I hope that's help:)
Can you post a picture please!
x=7x-21
Step-by-step explanation:
- x=7x-21
- 21=7x-x
- 21=6x
- x=21/6
- x=7/2
- x=3.5