1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lena [83]
3 years ago
14

24 pencils cost $1.20, how much will one pencil cost?

Mathematics
1 answer:
Serggg [28]3 years ago
7 0

Answer:

1) $0.05

2) $5.00

Step-by-step explanation:

1)

1.2/24 = 0.05

2)

22.5/4.5 = 5

You might be interested in
Why i the product of two rational number alway rational?
ella [17]

The product of two rational numbers is always rational because (ac/bd​) is the ratio of two integers, making it a rational number.

We need to prove that the product of two rational numbers is always rational. A rational number is a number that can be stated as the quotient or fraction of two integers : a numerator and a non-zero denominator.

Let us consider two rational numbers, a/b and c/d. The variables "a", "b", "c", and "d" all represent integers. The denominators "b" and "d" are non-zero. Let the product of these two rational numbers be represented by "P".

P = (a/b)×(c/d)

P = (a×c)/(b×d)

The numerator is again an integer. The denominator is also a non-zero integer. Hence, the product is a rational number.

learn more about of rational numbers here

brainly.com/question/29407966

#SPJ4

8 0
1 year ago
Two months ago, Marty’s dog weighed 3712 pounds. The dog was put on a diet and exercise plan and now weighs 2914 pounds. How muc
deff fn [24]

Answer:

Step-by-step explanation:

3712-2914= 798 pounds

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
92÷9−5=913 find value of p
Vlad [161]

Answer:

which p? there isn't any p in above equation

3 0
2 years ago
vanesa multiplies two integers. When she adds the product to 4, the sum is 0. What can you say about the two integers
Lelu [443]
The Integers Are Positive They Are Not Negative Numbers. If It Was Negative It Would Be -2,-3,-4. While If It's Positive It Should Be 0,1,2,3,4 And So On.
4 0
3 years ago
Bags of maple granola cost $2 more than apple granola
Brilliant_brown [7]

Answer:

a + m = 2+ a

Step-by-step explanation:

We don't know the amount of apple granola and the amount of the maple granola. So we just set an equation.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Help ne with this math
    15·1 answer
  • NEED HELP ANSWER ASAP PLZ 1.the diameter of a sphere is 10.8 . calculate the spheres volume. use 3.14 for pie and round your ans
    7·1 answer
  • Please help me with these questions.
    14·2 answers
  • uppose you take a survey of all of the people in your town. What would you expect the relationship between a person’s age and th
    10·2 answers
  • Aurora has a cell phone plan that charges $65 for phone service plus $12 for each gigabyte of data used each month. If her bill
    6·2 answers
  • A researcher wishes to determine the average amount of money a student at UH spends on lunch. To accomplish this, he asks the fi
    8·1 answer
  • Value of m{8+[b(m-1)+3]} when m = -2 and b = 2/3
    12·1 answer
  • Wrote the exact value of the side length, in units, of a square who’s area in square units is:
    5·1 answer
  • The area of the rectangle shown is 44 m2.<br> | 3 m<br> x m<br> Work out the missing length x.
    11·1 answer
  • Expand the function f(x)=(2x+3)^4
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!