1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
gladu [14]
3 years ago
9

How much profit will the buisness make on the sale of a couch that is marked up by 1/3 and then sold at 1/5 off discount if the

orignal price is $2400
Mathematics
1 answer:
sladkih [1.3K]3 years ago
3 0

Answer: $160

Step-by-step explanation:

You'll need to find the mark-up price first: $2400+1/3

1/3= $800

$2400+$800= $3200

$3200 is the mark-up price

Then you have to find the discount:

1/5 of $3200

$3200/5= $640

$3200-$640= $2560

Lastly, you have to find the profit:

$2560-$2400= 160

You might be interested in
Will give brainlest if u slove
grin007 [14]

Answer:

:I

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
How many solutions are there to the equation
GREYUIT [131]

Answer:B

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Maya made $324 for 18 hours of work. At the same rate how many hours would she have to work to make $126
Illusion [34]

Answer:7

Step-by-step explanation:

324/18 hours = 18$ per hour

126/18$=7 hours

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
a washer and dryer cost 750 combined the washer cost $50 more than the dryer what is the cost of the dryer?​
-BARSIC- [3]

Answer:

350$ for dryer

Step-by-step explanation:

x = cost of dryer
x + 50 = cost of washer

750 = x + (x + 50)
750 = 2x + 50
700 = 2x
350 = x

3 0
2 years ago
Hhhhhhh i need helpp
maxonik [38]

Answer:

x<27

Step-by-step explanation:

2(x+x+4)<116

2(2x+4)<116

2x+4<58

2x<54

x<27

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Which answer choice represents an equivalent number sentence of "15 + (3 - 8)"?
    5·2 answers
  • 60 boys at a summer camp were asked to complete a survey about their favorite outdoor activity. 18 boys chose biking and 29 boys
    11·1 answer
  • Malcolm bought 6 bowls for $13.20. What is the unit rate
    6·1 answer
  • What are the missing values in the following geometric sequence?
    5·1 answer
  • Richard and Stephen win some money and share it in the ratio 1:3. Richard gets £14. How much did Stephen get?
    13·1 answer
  • An object moves along a straight line so that at any time t , for 0≤t≤8 , its position is given by x(t)=5+4t−t2 . For what value
    15·2 answers
  • Which two ratios represent quantities that are proportional?
    7·1 answer
  • X+1/5-3(x-1)/10=2 what is x​
    12·1 answer
  • List the potential solutions to 2 In x= 4In 2 from least to greatest?
    6·1 answer
  • A bag contains hair ribbons for a spirit rally. The bag contains 4 black ribbons and 5 green ribbons. Lila selects a ribbon at r
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!