1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Marina86 [1]
3 years ago
11

A bag of 12 ounces of popcorn costs $4.80. What is the unit rate? (in others words what is the cost for one ounce) *​

Mathematics
2 answers:
svp [43]3 years ago
6 0

Answer:

2.50 per ounce

Step-by-step explanation:

divide 12 by 4.80

masha68 [24]3 years ago
5 0

Answer:

0.4

Step-by-step explanation:

$4.80 divided by 12 = 0.4

You might be interested in
Factor each completely <br><br> 3) rns_ 9m + 8m"-9m+8
Jet001 [13]
İn the picture

Good luck :)

7 0
3 years ago
3. Sally is going to invest $1000 in a CD that
Nikitich [7]
Here you go, you’ll probably have to re-word it for your answer but that was the simplest way to answer it for me.

7 0
3 years ago
What is the factorization of 84
Vladimir79 [104]

Answer:

2×2×3×7

Step-by-step explanation:

84 is even, so divisible by 2. 84 = 2×42

42 is even, so divisible by 2. 82 = 2×2×21

21 has a sum of digits of 3, so is divisible by 3. 84 = 2×2×3×7

4 0
3 years ago
Please help me with this math problem, urgent please
Lady bird [3.3K]

Answer:

(X+2)(v-5)

Step-by-step explanation:

first, group and factor out the greatest common factor and combine to get (x+2)(v-5)

4 0
3 years ago
Please help! Thanks.
Karo-lina-s [1.5K]

Answer:

because it has the same angle

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A ball is thrown into the air. The height h, in feet, of the ball after x seconds is given by the function h = −16(x − 2)2 + 72.
    12·1 answer
  • Write an exponential function in the form y = a that goes through points ( 0 , 13 ) and ( 2 , 637 )
    15·1 answer
  • X^2−10x−96<br> rewrite the function by completing the square <br> (x+___)^2+_____<br> thanks! *^*
    7·1 answer
  • A shere has a diameter of 24 units what is it’s volume in cubic units
    10·1 answer
  • What is the value of m?
    9·2 answers
  • Simplest form of 14/63
    5·2 answers
  • Francisco Goya computed the unit price of an 8-count package of hamburger buns and found
    14·1 answer
  • Please help !<br><br> solve for x<br><br> A) 27<br><br> B) 2<br><br> C) 8<br><br> D) 12
    5·1 answer
  • Find the value of x in the parallelogram
    7·1 answer
  • The expression for thrice of a number m is m +3. true or false
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!