1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Furkat [3]
3 years ago
13

*

Mathematics
1 answer:
olga55 [171]3 years ago
4 0

Answer:

volume = \pi {r}^{2} h \\  = 3.14 \times  {(2)}^{2}  \times 6 \\  = 75.4 \:  {cm}^{3}

You might be interested in
I need to show my work 1748 divided by 76
tekilochka [14]
1,748 divided by 76 equals 23
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Tom has twice as many marbles as luke. together they have 39 marbles. how many marbles does tom have?
irga5000 [103]
Tom has 26 marbles total. 
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A, B and C can do a piece of work in 20, 30 and 60 days respectively. In how many days can A do the work if he is assisted by B
Goshia [24]

A, B and C working together will finish same piece of work in 10 days

A can do a piece of work in 20 days. That is A is doing the work at a rate of  1 / 20. Therefore

B = 1 / 30

C = 1 / 60

A, B and C working togehter their rate will be added together =

A + B + C =  1 / 20 + 1 / 30 + 1 / 60 = 1 / 10

so they can work together to finish same piece of work in 10 days

4 0
2 years ago
10 + n = 1/3 ( 6n - 3 )
cestrela7 [59]

Answer:

n=11

Step-by-step explanation:

Hope this helps :)

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Plz help!!!!! Will give brainliest answer
lozanna [386]

Answer:

answer is 4 goals per hour

Step-by-step explanation:

12 Divided by 3 is 4

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • ∠A and ∠B are complementary angles.
    14·1 answer
  • What two ratios are equivalent to 10:18
    5·2 answers
  • You cannot tessellate eight-sided regular polygons by themselves. <br><br>A:True<br>B:False
    9·2 answers
  • Identify the explanatory and response variables in the following situation:
    11·1 answer
  • coach Kent brings 3 quarts of sports drink to soccer practice he gives the same amount to each of his 16 players how many ounces
    11·2 answers
  • Which transformation describes the photograph? Select all that apply. The panels on the right side are a translation of those on
    15·1 answer
  • Which is the better buy? a 12-pack of Pepsi for $3.50 or a 6 pack for $1.80
    7·2 answers
  • Someone explain it please
    14·1 answer
  • A number squared then decreased by 15
    14·1 answer
  • If 5 songs can be downloaded for $6, what<br> is the cost of seven songs?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!