1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
diamong [38]
2 years ago
8

3/4 miles in 1/2 hour __ miles in 1 hour​

Mathematics
2 answers:
Leni [432]2 years ago
5 0

Answer:

2/3

Step-by-step explanation:

If in half an hour 3/4 miles, and there are 2 halves in an hour add 3/4 + 3/4 and you will get 2/3 as an answer.

I am Lyosha [343]2 years ago
3 0

Answer:

1.5 mile an hour

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Help me please !!!will give brainliest
Pachacha [2.7K]

Answer:

1. C

2. B

3. B

4. A

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A teacher has 7 candy bars to equally share with 8 students. How many candy bars does each student receive?
zalisa [80]

Answer:

7/8 or 0.875

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
I Don't get it......​
Lemur [1.5K]
I think you clicked on the correct answer! Correct me if I’m wrong!
3 0
3 years ago
Hellppppp plzzz I’m bad at math-
LUCKY_DIMON [66]
I can’t really see the graph
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Super store buys a basketball for $8.00 and marks it up by 40% . Find the markup amount and the selling price .
Fynjy0 [20]

If your cost is $8.00 and you wish to markup that price by 40%, 80% + 40% = 120%. Divide the $8.00 cost by 120% and get the retail price of $15.00. Therefore, the markup amount is $7.00 ($15.00 - $8.00 = $7.00) and the selling price is $15.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Shards of clay vessels were put together to reconstruct rim diameters of the original ceramic vessels found at the Wind Mountain
    10·1 answer
  • Just #10 please!! Due soon too!!
    11·2 answers
  • A widget company produces 25 widgets a day,5 of which are defective.Find the probability of selecting 5 widgets from the 25 prod
    5·1 answer
  • The line plot below displays the fraction of incoming calls answered before the second ring by a group of employees. What fracti
    10·1 answer
  • 30 points for whoever helps George Washington...please
    6·1 answer
  • An equilateral triangle has three equal sides.
    14·2 answers
  • If Store A sells 24 for $6.50, What is the unit price for store A?
    11·1 answer
  • jane passes a signpost saying paris 8km how many miles is she from paris when she passes the signpost
    15·1 answer
  • Simplify fully V8 x V18
    11·2 answers
  • Julie is buying chocolate chip and oatmeal cookies
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!