1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mariana [72]
2 years ago
14

I’ll give brainliest!! please help and answer correctly! plsss answer quick

Mathematics
1 answer:
Troyanec [42]2 years ago
5 0

Answer:

A

Step-by-step explanation:

brainlest

You might be interested in
Is 1.32 a rational number or integer
Ivahew [28]

Answer:

A rational number.

Step-by-step explanation

A rational number is a ratio of whole numbers.

1/3 is the ratio of 1:3

3:1 becomes 3/1 = 3

32:10 can be written 32/10 or 16/5 or 3.2

16/5 is a rational number 16 and 5 are integers, 5 is not equal to 0.

Therefore, 3.2 which can be expressed as 16/5 is a rational number.

6 0
3 years ago
If you could help me with this math packet,It would be great help
lapo4ka [179]
2.485 is round to 450 and 450 divide by 15 equals 30. 485 divide by 15 32 r 5
4 0
3 years ago
Simplify the expression by combining like terms if possible. If not possible select already simplified. 4a^2+2a+4a^2-5
vichka [17]
So the expression is: 4 a^{2} + 2a + 4 a^{2} - 5

You can combine like terms, which are terms that contain the same variables raised to the same power. That means you can combine the two 4 a^{2}. 4 a^{2} + 4 a^{2} = 8 a^{2} The other terms can't be combined.

Your final answer should be 8 a^{2} +2a-5.
8 0
3 years ago
Part A
romanna [79]

The amount earned hourly by Ryan and the number of work hours required to cover his vacation cost are $29.75 and 63 hours respectively.

<u>Given the Parameters</u> :

  • Total amount earned = $238

  • Number of hours worked = 8 hours

Hourly earning = Total earning ÷ number of hours worked

Hourly earning = $238 ÷ 8 = $29.75

B.)

Vacation cost = $1850

Hourly earning = $29.75

<u>Number of work hours required</u> :

  • Vacation cost ÷ Hourly earning

  • $1850 ÷ $29.75 = 62.18

Therefore, Ryan will need to work for 63 hours to cover his vacation expenses.

Learn more : brainly.com/question/18796573

4 0
2 years ago
36√(3)-(432/7+4√(3))=?
Elden [556K]
40√3+432/7 is the answer

Hope this helps :D
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Can someone please explain this problem step by step? Thank you sooooooooooooo much!
    10·1 answer
  • What is the value of x in the following equation 1/5x=5^8 <br> A)-8 B) 8 C)40 D)-40
    9·1 answer
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%28%5Cfrac%7B1%7D%7B81%7D%29%5E%5Cfrac%7B1%7D%7B4%7D" id="TexFormula1" title="(\frac{1}{81})^\
    11·1 answer
  • 37.5% 1/3 25% and 3/10 least to greatest
    6·1 answer
  • Complete the inequalities by
    14·1 answer
  • A section of wall is being framed. A model of the framing work is shown below. Vertical and parallel lines c, d, and e are cut b
    10·2 answers
  • If f(x) and 1(x) are inverse functions of each other and f(x) = 2x+5, what is ri(8)?
    8·1 answer
  • If 24 chairs cost a total of $312.00. What is the unit price for each chair?
    7·2 answers
  • In AABC, m2A = 65° and m2B = 80°.
    5·1 answer
  • A number is multiplied by 10 , and that product is added to 5 . The sum is equal to the product of 5 and 5 . Find the number.
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!