1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kotykmax [81]
3 years ago
11

How many solutions does this system have?

Mathematics
2 answers:
Murljashka [212]3 years ago
6 0

Answer:

It has one solution

Step-by-step explanation:

Because the answer has 2 graphs intersecting on 1 point which is (4,1).

Eva8 [605]3 years ago
5 0

Answer:

One solution. (C)

Step-by-step explanation:

Use substitution to solve the problem:

Since we know y is basically 3 less than x, we can plug that into the second equation.

4x-10(x-3)=6

After solving this we get:

x=4. We can plug this into the first equation.

y=4-3

y=1

There is only one solution.

You might be interested in
On a spelling test of 100 words, most students spell between 68 and 75 words correctly. Which term best describes the only stude
Aleks [24]

Answer:

B, outlier

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
I’m order to solve the following system of equations by addition which of the following could you do before adding the equations
Over [174]

Answer:

Unclear

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Gcf of 12x^5y and #2x^6y
Murrr4er [49]
Greatest common factor is 1 for the first one and the second one is also 1
8 0
2 years ago
-63<br> —— = -7 what’s the error <br> -9
STatiana [176]

Answer:

One of the negatives must go

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Y= x + 2<br> y= x + 6<br> How many solutions
Alona [7]

there \: is \: not \: any \: solutin \: for \: it \\ x + 2 = x + 6 \\ 2 = 6 \: is \: wrong

7 0
2 years ago
Other questions:
  • The graph of a polynomial function is shown here.
    6·1 answer
  • I am a fraction greater than 1/2 and less than 6/8
    7·2 answers
  • Stand A $3.75 for 2.5 lbs Stand B $5.60 for 1.75 lbs Stand C $5.40 for 1.8 lbs Stand D $9.35 for 2.2 lbs Which stand offers the
    12·1 answer
  • Please help due today!
    6·1 answer
  • 3/8 times blank= 1 how do you solve this?
    11·1 answer
  • How to simplify (4X -5)÷3
    7·1 answer
  • (c) Is it possible for two recently made 50" TVs to have different screen lengths
    12·1 answer
  • Yoko pays $19.60 for a pack of 4 towels. Find the unit price in dollars per towel. If necessary, round your answer to the neares
    14·1 answer
  • If 3 out of every 5 dentist recommend sugarless gum to their patients who chew gum, how many would recommend sugarless gum if 10
    12·1 answer
  • (a) Reflect the point (7, -9) across the y-axis:
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!