1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
3241004551 [841]
2 years ago
15

How fast is a car going if its mass is 1000 kg and the force acting on it is 154 N?

Mathematics
1 answer:
Phoenix [80]2 years ago
3 0

Answer:

Only external forces affect the motion of a system, according to Newton's first law. ... force applied to a car produces a much smaller acceleration than when ... Newton's second law states that a net force on an object is responsible for its ... A 1.0-kg mass thus has a weight of 9.8 N on Earth and only about 1.7 N on the Moon.

Step-by-step explanation:

Only external forces affect the motion of a system, according to Newton's first law. ... force applied to a car produces a much smaller acceleration than when ... Newton's second law states that a net force on an object is responsible for its ... A 1.0-kg mass thus has a weight of 9.8 N on Earth and only about 1.7 N on the Moon.

You might be interested in
A cell phone plan has a monthly cost that is shown in the table below. What is the correct statement regarding the average rate
STatiana [176]

Answer:

Monthly cost of cell phone for 0 minutes is $19.95 and for 40 minutes of talk is $21.95. It means that average rate of change ( increase of monthly cost for each minute of talk time ) is: ARC = ( 21.95 - 19.95 ) / ( 40 - 0 ) = 2.00 / 40 = $0.05. Answer: C ) The average rate of change is $0.05, meaning that for each minute of talk time, the monthly bill increases by $0.05.

8 0
2 years ago
Which ordered pair represents a point that is a solution of the equation y = −1/2x and therefore, lies on the graph of this func
jasenka [17]

Answer:

is there a graph that needs to go with it?

5 0
2 years ago
A woman has $2800 per month and budgets $392 on food.what is her percentages that she spend on food.
vovikov84 [41]
392 : 2 800 = 0.14

budget = 14 %
6 0
3 years ago
Bob and mark talk about their families. Bob says he has 3 kids, the product of their ages is 72. He gives another clue: the sum
taurus [48]
I can only give possible combinations of the ages. This is because only the product is given. Had the sum of all ages been given, possible combinations would boil down into 1 combination.

3 kids with a youngest. This means that the ages are not the same.
We do prime factorization to get the age combination.

72 ÷ 2 = 36
36 ÷ 2 = 18
18 ÷ 2 =   9
  9 ÷ 3 =   3
  3 ÷ 3 =   1

1 x 2 x 2 x 2 x 3 x 3 = 72

Possible combination with no repeating number.

1 x 8 x 9 = 72
2 x 4 x 9 = 72
4 x 6 x 3 = 72
1 x 6 x 12 = 72
4 0
3 years ago
Look at this system of equations.<br> 2x +5 =9.5<br> 3x + 5y =10.5<br> What is the value of x+y
stiv31 [10]

Answer:

x = 2.25 y = 0.75

Step-by-step explanation:

2x = 9.5- 5

2x = 4.5

x = 4.5 ÷ 2

x = 2.25

know we now what is x so in the second one we evaluate x

3(2.25) + 5y = 10.5

6.75 + 5y = 10.5

5y = 10.5- 6.75

5y = 3.75

y = 3.75 ÷ 5

y = 0.75

that's it !

if you want to check your answer you can evaluate x and y so it will be like

2×2.25 + 5

= 4.5 + 5 = 9.5

and

3× 2.25 +5×0.75

= 6.75 + 3.75 = 10.5

6 0
3 years ago
Other questions:
  • A four-person committee is chosen from a group of eight boys and six girls.
    7·2 answers
  • Calculate the area of the figure below using the following information:
    6·1 answer
  • Which is a better buy, 3 pounds for $8.31 or 5 pounds for $12.95?
    11·1 answer
  • 5x^2y/15xy simplified?​
    7·1 answer
  • Can someone help solve for number 3a and 3b
    13·1 answer
  • Christiana works at Texas Road House and makes $50 each night in tips plus $7.50 per hour. Write a function rule in function not
    11·1 answer
  • Simplified the expression write your answer as a power
    10·2 answers
  • How I can answer this question, NO LINKS, if you answer correctly I will give u brainliest!
    14·2 answers
  • A worker is paid Rs. 2600 for 21 days work. If his total income of the month is Rs. 2400, for how many days he didn't work? I ne
    12·1 answer
  • 40 POINTS!!!!!!!!!!! ALSO BRAINLIEST HELP PLEASE
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!