1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
True [87]
3 years ago
6

Which statement is true?

Mathematics
1 answer:
Allisa [31]3 years ago
5 0

Answer: C

Step-by-step explanation:

fcbgxhjkl;'

You might be interested in
An experiment requires the population of the bacteria to reach 2 million before the experiment can begin. The reproduction rate
Furkat [3]

Answer:

about 6 hours

Step-by-step explanation:

8( {7}^{x} ) = 2( {10}^{6} )

{7}^{x}  = 250000

x =  \frac{ ln(250000) }{ ln(7) }  = 6.39

6 0
2 years ago
Which ordered pairs are on the line ​ 4x−3y=8 ​? Select each correct answer. ​
12345 [234]
The last choice is correct
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
X+4y=6<br> 3x+3y=9<br> Answer is 6.3 but how
maksim [4K]

Answer:

X = 2

Y = 1

Step-by-step explanation:

x + 4y = 6

3x + 3y = 9

3x + 12y = 18

3x + 3y = 9

9y = 9

x + 4y = 6

y = 1

x + 4 * 1 = 6

y = 1

x + 4 = 6

y = 1

x = 2

so there ia only 1 solution for this equation is (2;1)

Done :))

8 0
2 years ago
Solve for x.<br><br> Captionless Image<br> x= 6<br> x = 0<br> x= 5<br> x= 10
Pachacha [2.7K]

Answer:

You cannot solve for x on any of these. it will just be the same answer.

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Without graphing, determine the period of the function y=3.7sin(15x)- 0.1
Iteru [2.4K]
Answer is D 15 good luck
3 0
2 years ago
Other questions:
  • A massage costs $81.50 per hour. How much will a massage for 2.5 hours cost? $
    7·1 answer
  • Write an expression that uses partial products to multiply 8× 64
    8·2 answers
  • 3/12 = y/8 simplify as much as u can
    11·1 answer
  • I NEED TO GET THIS DONE N O W
    9·1 answer
  • If the mean of x and 4x is 10, the x = ?
    8·2 answers
  • Can someone help me please !!??
    14·1 answer
  • Is negative 8 a term
    14·2 answers
  • Can sum1 help me asap plssss
    8·2 answers
  • A block of silver is weighing 8 ounces is worth $104. What is the unit rate for the Value of silver in one ounce
    13·1 answer
  • Which of the following is equivalent to the sum of expressions 2a^2 + 2 and a – 2
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!