It is 66 feet per second. Hope this helps
Answer: 38.46
Step-by-step explanation:
400/10.4= 38.46
Answer:
28 oz can is the better deal.
Step-by-step explanation:
In order to compare the two, we need to find the unit rate for each can. In this case, the unit rate will be in dollars per oz.
For the 28 oz can,
unit rate = $1.89 ÷ 28 = $0.675 / oz
For the 32 oz can
unit rate = $2.95 ÷ 32 = $0.922 / oz
comparing the unit rates, we can see that the unit rate for the 28 oz can is lower (i.e it costs less per oz for the 28 oz can compared to the 32 oz can)
Hence the 28 oz can is the better deal.
Answer:
Step-by-step explanation:
let x = the number of votes of the first person
winner = x + 4000
x+ x+4000 = 6000
2x=2000
x=1000
first person = x = 1000
winner = x+4000 = 5000
The winner got 5000 votes

converges by the ratio test for

The limit is 1, so the series converges as long as

which indicates a radius of convergence of 3.