1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nataly [62]
2 years ago
11

A package of 3 pairs of insulated gloves costs $23.97. What is the unit price of the pairs of gloves? ​

Mathematics
2 answers:
inessss [21]2 years ago
6 0

Answer:

Hello Friend, if the answer that I've provided is incorrect, I apologize.

The unit price would be $7.99.

Step-by-step explanation:

In order to find the unit price, you would have to divide the cost, by the 3 pairs of gloves.

Komok [63]2 years ago
3 0

Answer:

$7.99 each

Step-by-step explanation:

Divide the package price by the package units to get your answer.

(23.97 / 3 = 7.99)

You might be interested in
Consider the following system of equations. 2x + 3y = 12 -4x + 5y = -4 Which of the following equations could be used to create
Yuki888 [10]

Answer:

b

Step-by-step explanation:

 -2x+8y=8

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jessica is purchasing new photo frame for a photo. What measurement does Jessica need to know about the photo before she starts?
frosja888 [35]
She needs to know the length and width of the picture
4 0
2 years ago
Which expression is not equivalent to 3 times a times r
Paladinen [302]

The last one

Step-by-step explanation:

The last one is dividing.

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
To keep up with rising expenses, a motel manager
Tema [17]
<span>22% of $40 is $8.80 so the now rate should be $40.00+$8.80=$48.80</span>
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which sequence of transformations will verify that
AVprozaik [17]

Answer:

C) △ABC is moved onto △A'B'C' after translating −16 units horizontally and 6 units vertically, and then reflecting across the x-axis.

Explanation: I did USA Test Prep.

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Ted used a $150 check to pay for some books. Where in his checkbook register should he write this amount?
    7·1 answer
  • On a buying trip in Los Angeles Rosario Perez ordered 120 pieces of jewelry a number of bracelets at $8 each and a number of nec
    13·1 answer
  • WHAT IS 10 TO THE 365th POWER
    15·1 answer
  • Graph the following system of equations and find the x-coordinate of the solution.
    9·1 answer
  • Bulan rows on a crew team. her team rows their boat at a split (rate) of 2 min over 500 m
    11·1 answer
  • 6. The graphs of y, = 0.2(25X-40) and y2 = 4(0.5x+1.75) are shown on the coordinate grid.
    7·1 answer
  • Simplify the expression.<br> –8(c – b)<br> A) b – 8c<br> B) –8c + 8b<br> C) c – 8b<br> D) 8c – 8b
    8·1 answer
  • (due by 9)<br> n-43=5<br> Solve for n, and show your work
    12·1 answer
  • Please help! Thank you :) Will give brainlist
    8·1 answer
  • Use the DESMOS graphing calculator to find the solution to the system.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!