1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
tamaranim1 [39]
3 years ago
9

Anyone.....................​

Mathematics
1 answer:
evablogger [386]3 years ago
7 0

Answer:

<h2>\frac{1}{p - q}</h2>

Step-by-step explanation:

<h3>\frac{ {p}^{2}  + 2pq + q}{ {p}^{3}  - p {q}^{2} +  {p}^{2} q -  {q}^{3}  }</h3><h3>\frac{ {p}^{2} +2 \times p \times q+ {q}^{2} }{p^2−pq^2+p^2q−q^3}</h3><h3>\frac{(p + q {)}^{2} }{p^3−pq^2+p^2q−q^3}</h3><h3>\frac{( p+ q {)}^{2} }{p(p^2−1q^2)+q(p^2−q^2)}</h3><h3>\frac{ (p + q {)}^{2} }{ {p}^{3}  - p {q}^{2} +  {p}^{2} q -  {q}^{3}  }</h3><h3>\frac{(p+q {)}^{2} }{(p+q)(p−q)(p+q)}</h3>

\frac{(p + q {)}^{2} }{(p + q {)}^{2}(p - q) } ( cancel common factors)

<h3>\frac{1}{p - q}</h3><h3>Hope it is helpful...</h3>
You might be interested in
The product of two numbers is 18. if one number is y then the other number is?
vazorg [7]
The other number is 18/y.
6 0
3 years ago
Natalie is paid $2 more per hour than Travis when Natalie works for 40 hours and Travis works for 35 hours they aren't $755 betw
kari74 [83]
Travis earns 9 dollars per hour and Natalie earns 11 dollars per hour
4 0
4 years ago
Michelle receives 32K per year as an assistant fast food manager. Her benefits include health insurance, paid holidays, retireme
ryzh [129]

Answer:

The annual salary of Michelle including benefits = $48, 440

Step-by-step explanation:

<em>Since, you have not specified the table to show the value of each benefit.</em>

<em>So, I am assuming this table as the reference table to show the value of each benefit.</em>

<h3 /><h3><u>Benefits Value Table:</u></h3>

<h2>        Benefit                          Value</h2>

            Health Insurance                                 $7,550

            Paid Holidays                                       $660

            Retirement Contributions                    $4,500

            Paid Vacation                                        $1,230

            Uniform Supplied                                  $2,500

Here are the benefits details from the table:

Michelle receiving per year without benefits =  $32000

Health Insurance as benefit = $7,550

Paid Holidays  as benefit = $660

Retirement Contributions as benefit = $4,500

Paid Vacation as benefit = $1,230

Uniform Supplied as benefit = $2,500

So, the amount she gets from benefits = $7,550 + $660 + $4,500 + $1,230 + $2,500 = $16,440

So, the annual salary, including benefits could be calculated as:

Michelle receiving per year without benefits =  $32000

The amount Michelle gets from benefits = $16,440

Michelle have annual salary including benefits  = $32000 + $16,440

                                                                               = $48, 440

Hence, the annual salary of Michelle including benefits = $48, 440

Keywords: calculation, salary, benefits, saving

Learn more about salary calculation from brainly.com/question/5715627

#learnwithBrainly

                       

8 0
3 years ago
I nned hellp <br> 10m = ? m
makvit [3.9K]

Answer:

10m=32.8084 foot

Step-by-step explanation:

that's your answer

6 0
3 years ago
Answer two questions about Equations A and B:
DiKsa [7]

Step-by-step explanation:

3x+6=18

3x=18-6

3x=12

x=4

3 0
3 years ago
Other questions:
  • (x2 + 4)(x2 - 4) please answer it
    5·1 answer
  • tasty yogurt manufacturing co. makes 10 cents per container of plain yogurt that it sells and 12 cents per container of vanilla
    8·1 answer
  • Write the equation of the line passing through the points (6,16) and (9,25).
    15·1 answer
  • Need work and answer plz I
    11·1 answer
  • Hi help me please ,,
    11·2 answers
  • Write an equation in slope-intercept form for a line that is (a) parallel (b) perpendicular to
    10·1 answer
  • Write an equation parallel to the function y=2x+3 and goes through the point (1, -4) PLZ HELP!!!
    14·1 answer
  • Help me out yall pleaseeee
    9·1 answer
  • A grocery store sells a bag of 7 oranges for $6.65. What is the unit cost?
    14·1 answer
  • Please help me. Thank you!
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!