1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kolbaska11 [484]
3 years ago
12

And buys a pencil for $0.45 draw and label coins. Ann could use to make $0.45

Mathematics
2 answers:
olya-2409 [2.1K]3 years ago
8 0

Answer:

You could use 9 nickels

You could use 45 pennies

You could use 1 quarter and 2 dimes

You could use 4 dimes and 1 nickel

You could use 2 dimes and 5 nickels

You could use a lot more combination that equal 45...

jekas [21]3 years ago
4 0

Answer:

You could use one quarter and two dimes... that will equal $0.45

(I'm not sure what you are asking for)

You might be interested in
The price for 11 ballpoint pens is $11.77. Which of the following represents the same price per pen? A. 4 pens for $4.44 B. 5 pe
Harrizon [31]
First we need to know how much each pen costs.  So we take 11.77 and divide it by 11.  That gives us 1.07 per pen.  So answer choice A has 4 pens for 4.44, so we need to multiply 1.07 x 4.  That gives you 4.28, so we know that isn't the correct answer.  For option B, we need to multiply 1.07 x 5.  That is 5.35, so that also can't be the answer.  For C, we need to do 1.07 x 6, and that gives us 6.42.  So we know the correct answer is option C.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
At dinner, the meal cost $22 and a $1.87 sales tax was added to the bill. What would be the total amount if the meal cost $80.
Helen [10]
1.87 is 8.5% of 22 so 8.5% of 80 is 0.085 x 80 so $6.80
3 0
3 years ago
Which axiom is used to prove that the product of two rational numbers is rational
aliina [53]

Answer:

First, a rational number is defined as the quotient between two integer numbers, such that:

N = a/b

where a and b are integers.

Now, the axiom that we need to use is:

"The integers are closed under the multiplication".

this says that if we have two integers, x and y, their product is also an integer:

if x, y ∈ Z ⇒ x*y ∈ Z

So, if now we have two rational numbers:

a/b and c/d

where a, b, c, and d ∈ Z

then the product of those two can be written as:

(a/b)*(c/d) = (a*c)/(b*d)

And by the previous axiom, we know that a*c is an integer and b*d is also an integer, then:

(a*c)/(b*d)

is the quotient between two integers, then this is a rational number.

5 0
3 years ago
Can somebody help with this problem
Semmy [17]
Well, if every box is a unit, it would be 6 units in length.
4 0
3 years ago
What are the solutions to –2|x| = –6?<br><br> Show your work please
dmitriy555 [2]

Answer:

[See Below]

Step-by-step explanation:

✦ Divide by -2 on each side:

  ✧ -2 / -2 = Cancels Out

  ✧ -6 / -2 = 3

So x would be 3, -3.

- |x| Just means absolute value. Which in short just means if it's negative it becomes positive.

~<em>Hope this helps Mate. If you need anything feel free to message me. </em>

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Factors and common factors of 24,64,88
    7·1 answer
  • The following data set shows the ages of students going to a museum.12, 12, 12, 12, 13, 13, 15 which two measures are equal to 1
    14·2 answers
  • Sarah had $263 to spend on nine books. after buying them she had $11 how much did each book cost
    6·2 answers
  • Is there only one way to create a factor tree? Explain.
    10·1 answer
  • Round 392 to the nearest ten
    8·2 answers
  • A group of students goes out to lunch. If two have burritos and five have tacos, the bill will be $19.50. If five students have
    12·1 answer
  • Choose the number sentence that illustrates the distributive property of multiplication over addition.
    6·1 answer
  • PLS ANSWER ITS DUE TODAY
    8·1 answer
  • Please answer number 20 with work!
    7·2 answers
  • Find the graphed solution to the inequality. 3(x-9) &lt; -18<br><br> Closed or open, left or right?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!