1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
svlad2 [7]
2 years ago
10

Represent the geometric series using the explicit formula. 2. -8, 32, -128,

Mathematics
1 answer:
Dvinal [7]2 years ago
6 0

Answer:

it is in the form of- a, ar, ar^2,ar^3, etc

and a= 2

      r= -4

Have a nice day!

You might be interested in
In ΔSTU, s = 150 cm, t = 430 cm and u=470 cm. Find the measure of ∠U to the nearest degree.
STALIN [3.7K]

Answer: 96∘

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
It takes 2/3 of an hour to paint 2/5 of a room. How long does it take to paint 2/5 of a room?
Lubov Fominskaja [6]

It will take 40 minutes.

To solve, divide 60 by 3. 60 is how many minutes there are in a minute. 3 is how long it takes to paint 2/5 of the room. We do not need to use the number 2/5 in this situation. Now back to 60 divided by 3. The answer is 20 minutes. Now multiply 20 by 2 to get 2/3 of an hour. Therefore, it takes 40 minutes to paint 2/5 of a room.

8 0
3 years ago
Mark is purchasing new tiles for his bathrooms. The home improvement store charges $48 for each box of tiles when three or fewer
shutvik [7]

Answer:

f(x)=

1. 48x when x < or = 3,

2. 45x when 4 < or = x < or = 8

3. 42x when 9 < or = x < or = 19

4. 38x when x > 19

Step-by-step explanation:

3 boxes or less = Cost of tiles = $48

4 - 8 boxes ; cost = $45

9 - 19 boxes ; cost = $42

> 19 boxes ; cost = $38

6 0
1 year ago
What is the equation of a line passing through the point (a, b) and having a slope of b?
fgiga [73]
The answer is y=bx-b(a-1), because when x=a then y=b.
8 0
2 years ago
What is the value of the expression shown? 6+43 – 8:2​
mihalych1998 [28]

Answer:

i'm sorry i think math is too hard could u help me

Step-by-step explanation: i understand the math problem

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Is each expression algebraic or numerical<br> a. 7/2 <br> b. 4m + 6 <br> c. 2(5 - 4)
    10·1 answer
  • I need help with adding and subtracting fractions
    14·2 answers
  • A grocery store is offering a promotion where a customer receives a $0.20 discount per item on selected sale items, and Paulo ha
    8·1 answer
  • Find the perimeter of the following shape, rounded to the nearest tenth: Shape ABCD is shown. Point A is at negative 3, 5. Point
    10·1 answer
  • What number has 8 hundreds, 2 fewer tens than hundreds and 2 fewer ones than hundreds
    11·1 answer
  • PLEASE HELP I GIVE THANKS
    11·1 answer
  • Write an equation to represent the
    15·2 answers
  • Alejandra drove from Michigan to Colorado to visit her friend. The speed limit on the highway is 70 miles/hour. If Alejandra's c
    9·1 answer
  • If 15 ounces of candy cost $3.75 what is the price per unit
    8·2 answers
  • Please help me please i really need help please
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!