1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
defon
2 years ago
15

Wayne has a recipe that says to heat the oven to 160°C. Wayne evaluates the expression 1.8C + 32 when C= 160 to convert the temp

erature to degrees Fahrenheit To which temperature should Wayne heat the oven?​
Mathematics
1 answer:
tekilochka [14]2 years ago
5 0
1.8C+32. 1.8x25+32. 45+32
You might be interested in
Carol has eight and 4 3/4 yard of material do you need to use 1/3 material to make a dress how many yards of material will she n
IgorLugansk [536]

Answer:

2 11/12

Step-by-step explanation:

(1/3)×(35/4=35/12=2 11/12 yards

3 0
3 years ago
Consider the quadratic equation x3 = 48-5. How many solutions does the equation have?
Arturiano [62]

Answer:

 you would  have 84-.10 I think

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
A loan of $5000 is made by Citizens State bank at a simple interest rate of 7.25%. Calculate the simple interest owed and the to
solniwko [45]

Answer:

bite my wrist

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
-(-3,-2) and (1,6); m = 2<br> Plz help me
tensa zangetsu [6.8K]

m

=

−

2

,  (

3,

5

)

Find the value of  b

using the formula for the equation of a line.

b

=

11

Now that the values of  

m  (slope) and  b

(y-intercept) are known, substitute them into  

y

=

m

x

+

b  to find the equation of the line.   y

=

−

2

x

+

11

5 0
3 years ago
Anyone a single pringle and i need help 500 divided by 23 times 3
baherus [9]

Answer:

65.21739130434783

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Equivalent of 1.2 metre in cm
    15·2 answers
  • Consider ΔABC, where ∠C = 90° and ∠A + ∠B = 90°. Click on the statements that are true about the relationships of the angles Ang
    13·1 answer
  • Compare finding the average value of a function with finding the average of n numbers.
    10·1 answer
  • A 3lb bag of red onions cost $1.38. What is the unit price?
    14·2 answers
  • 2x/3x^3 in a simplest form?
    5·1 answer
  • I go to the store and buy instant noodles for 7.75 pesos, can of sardines for 16.00 pesos and 2 sachets of coffee for 12.25 peso
    7·1 answer
  • What is the measure of the other acute angle? Pls explain how you got your answer
    5·1 answer
  • HELP ASAP i dont know how to do any of this
    13·1 answer
  • HELPPP FOR BRAINEST!!!
    15·1 answer
  • (3+1)(6x9)-23<br> Using Pemdas explain and answer this question
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!