1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
tresset_1 [31]
3 years ago
9

Help pls :( Solve for x. -4 + 3x = 20

Mathematics
2 answers:
prohojiy [21]3 years ago
3 0

\huge\text{Hey there!}

\large\textsf{-4 + 3x = 20}\\\rightarrow\large\textsf{3x - 4 = 20}\\\\\large\text{ADD 4 to BOTH SIDES}\\\large\textsf{3x - 4 + 4 = 20 + 4}\\\large\text{CANCEL out: \textsf{-4 + 4} because that gives you \textsf 0}\\\large\text{KEEP: \textsf{20 + 4}} \text{ because it gives you the \textsf{x-value}}}\\\\\large\textsf{20 + 4 = \bf 24}\\\\\large\text{DIVIDE 3 to BOTH SIDES}\\\\\mathsf{\dfrac{3x}{3}= \dfrac{24}{3}}\\\large\text{CANCEL out: }\mathsf{\dfrac{3}{3}}\large\text{ because that gives you \textsf 1}

\large\text{KEEP: }\mathsf{\dfrac{24}{3}}\large\text{ because it helps gives you the result of the  \textsf{x-value}}\\\\\mathsf{x = \dfrac{24}{3}}\\\\\large\textsf{x= 24}\div \large\textsf{3}}\\\large\textsf{x = \bf 8}\\\\\boxed{\boxed{\huge\text{Therefore, your answer is: \textsf{x = 8}}}}\huge\checkmark

\huge\text{Good luck on your assignment \& enjoy your day!}

~\frak{Amphitrite1040:)}

Travka [436]3 years ago
3 0

Answer:

x = 8

Step-by-step explanation:

Given

- 4 + 3x = 20 ( add 4 to both sides )

3x = 24 ( divide both sides by 3 )

x = 8

You might be interested in
What would the x and y intercept for the following question? 5x+10y=20
Setler79 [48]

Answer:

y= 1/2x+2

y int is 2

x int is -2

Step-by-step explanation:

plug in 0 for y int

set the equation equal to 0 for x int

8 0
3 years ago
The vertex of the graph of y = -4(x + 3)² + 2 is<br> DONE
wariber [46]

A parabola is a mirror-symmetrical planar curve that is nearly U-shaped. The vertex of the parabola will lie at (-3,2).

<h3>What is the Equation of a parabola?</h3>

A parabola is a mirror-symmetrical planar curve that is nearly U-shaped.

y = a(x-h)² + k

where,

(h, k) are the coordinates of the vertex of the parabola in the form (x, y);

a defines how narrower is the parabola, and the "-" or "+" that the parabola will open up or down.

Comparing the given equation with the equation of a parabola, we will get,

y =  a(x -h)² + k

y = -4(x+3)² + 2

Hence, the vertex of the parabola will lie at (-3,2).

Learn more about Parabola:

brainly.com/question/8495268

#SPJ1

5 0
2 years ago
Find the discriminant of the following quadratic equation then state the number of rational, irrational, and imaginary solutions
lianna [129]

Answer:

  • -6x² - 6 = -7x - 9
  • -6x² + 7x - 6 + 9 = 0
  • -6x² + 7x + 3 = 0
  • 6x² - 7x - 3 = 0

<u>Discriminant:</u>

  • D = (-7)² - 4*6*(-3) = 49 + 72 = 121

<u>Since D > 0, there are 2 real solutions:</u>

  • x = (- (-7) ±√121 )/12
  • x = (7 ± 11)/12
  • x = 1.5, x = -1/3

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the equation of the line perpendicular to y=3x+2 that passes through the point 0,2
alex41 [277]

Answer:

“My head was pounding. It was like my insides had swollen so much they were pushing on my skull.”

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Please need help asap!!
sergey [27]
Option 2. Is the answer to ur question..!!
Hope this helps you!!

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Convert.
    9·1 answer
  • Please help!!!! again
    15·1 answer
  • Angle DEF is a right triangle. If FE = 12 and DE = 5, find DF.
    13·2 answers
  • Graph the function f(x)=4x^2
    10·2 answers
  • A bakery sells a box of 12 cookies for $10.50 and charges $0.24 for each additional cookie. If Marshall has $20.00 to buy the bo
    12·1 answer
  • At a math league contest there was 24 girls and ten boys what is the ratio of girls to boys
    13·2 answers
  • 1. 8 x (-7)
    8·1 answer
  • Please help This is geometry
    14·1 answer
  • A 7-meter roll of red ribbon costs $2.52. What is the unit price
    13·2 answers
  • Mr. Alvarado goes shopping at the mall with $70. He buys a pair of pants for $33.76 and a shirt for $29.52. He also returns a ha
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!