1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
S_A_V [24]
3 years ago
5

What are the three ways to represent a ratio??

Mathematics
1 answer:
8_murik_8 [283]3 years ago
4 0
You can write it as a fraction . . . . . 5/4

You can write it as a decimal . . . . .  1.25

Or you can write it as a ratio . . . . .  5 : 4


You might be interested in
A school goes through 10 gallons of milk in 3 days.
Akimi4 [234]
G = gallons     d = days
10g = 3d
?g = 1d
1g = ?d
-------------
for gallons in a day, divide 10g = 3d by 3
d = 10/3 gallons
3 and 1/3 gallons in a day
---------------
for days per gallon, divide 10g = 3d by 10
g = 3/10 days
1 gallon lasts 3/10 of a day
3 0
3 years ago
How many ways can the letters of the word ORGANISM be arranged so the third letter is G?
Darya [45]
7 to 8 i think............................
5 0
3 years ago
Kim and Sam went to Mexico Restaurant for lunch. The total bill was $21.58. They decide to leave an 18% tip. How much will the t
GrogVix [38]

Answer:

$3.88

Step-by-step explanation:

You want to leave a 18% tip on a meal that cost $21.58.

First, convert the 18% to an actual number that can be used in a calculation. For percents,this is always done by simply dividing the percent (in this case 18%) by 100%.So, the conversational term "18%" becomes 18% / 100% = 0.18 in terms of a real mathematical number.

Second, you need to find out what 18% of your $21.58 meal cost is.This is always done by multiplying 0.18 by $21.58, or 0.18 x $21.58=$3.88.

So, the amount of tip you are going to leave is $3.88.

7 0
3 years ago
Write the answer in standard form.
viktelen [127]

Answer and step-by-step explanation:

We learn that (a+b)^3 = a^3 + 3a^2b + 3ab^2 + b^3

So in this case, it would be:

= x^3 + (3*x^2*2) + (3*x*2^2) + 2^3

= x^3 + 6x^2 + 3x * 4 + 8

= x^3 + 6x^2 + 12x + 8

This is the standard form of the equation

Hope it help you :3

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can someone PLEASEEE answer this for me I really need help :(
Ilia_Sergeevich [38]

Answer: 850

Step-by-step explanation:

if  250 miles takes 5 gallons then 7 gallons may give you about 850.

It looks like your just adding on 2 more.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Solve 6x^2 - 42 = 0 for the exact values of x
    5·1 answer
  • Destiny paid $6.60 for a dozen cupcakes for a birthday patry. What is the unit cost for each cupcake?
    12·2 answers
  • Carla went to a hair salon to get highlights and a haircut. Her total cost was $120. Carla decided to tip her stylist 18% becaus
    13·1 answer
  • Twenty-four minus three times an integer,x, is less than x minus four
    12·1 answer
  • What is 1*10^-4*4*10^4 answer in scientific notation
    6·1 answer
  • If a town with a population of 1,500 doubles in size every 18 years, what will the population be 36 years from now? *
    14·2 answers
  • What is the interest rate if the amount borrowed is $11,000 for 6 years and the interest paid is $1800?
    15·1 answer
  • Jayden and Caden share a reward of 140 in a ratio of 2: 5. What fraction of the total reward does Jaden get?
    14·2 answers
  • Find the area of the given quadrilateral.<br> Pls :)
    7·2 answers
  • Bertha read 21 books. Each book had 155 pages. How many pages did she read altogether? 465 pages
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!