1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
grigory [225]
2 years ago
15

A stamp gets more expensive each year. It increases in value by 60% each year what is the growth factor ?

Mathematics
2 answers:
Art [367]2 years ago
6 0

Answer:

365(1.6)^t

Step-by-step explanation:

the standard equation

bixtya [17]2 years ago
5 0

Answer: Nancy spent $44.59 on 5.25 quarts of olive oil. What is the cost of one quart of olive oil? Round to the nearest cent.

$8.38 per quart

$8.49 per quart

$8.57 per quart

$8.92 per quart

Step-by-step explanation:

You might be interested in
69. REAL-WORLD APPLICATIONS
svp [43]

Answer:

Cost of per session the average rate is $45.

Step-by-step explanation:

It is given that a gym membership with two personal training session cost $125, while gym membership with five personal training sessions cost $260.

It is required to find what is the cost per session.

Step 1 of 1

It is given that a gym membership with two personal training session cost $125, while gym membership with five personal training sessions cost $260.

To find the cost of per session calculate the average rate.

Now let $f(x)$ be the cost per session use the for the average rate of change, and the input value is the number of personal traings x.

$m=\frac{f\left(x_{2}\right)-f\left(x_{1}\right)}{x_{2}-x_{1}}$$

Now substitute, $125 for $f\left(x_{2}\right), 260 for $f\left(x_{1}\right), 2$ for $x_{1}$ and 5 for $x_{2}$ then,

$m=\frac{260-125}{5-2}$\$$\begin{aligned}&=\frac{135}{3} \\&=45\end{aligned}$$

Cost of per session the average rate is $45.

3 0
1 year ago
you plant 15 tulip bulbs and 10 of them grow into flowers to bloom. If you plant 21 more re tulips bulbs, predict how many of th
harina [27]

Answer:

14 more flower would bloom if 21 more tulip bulb is planted.

Step-by-step explanation:

Given ratio for tulip bulbs and flowers is 15:10.

Now, finding number of flower to bloom if 21 tulip bulb are planted.

Assume if 21 tulip bulbs are planted then number of flower would bloom be"x"

ratio given: \frac{Tulip\ bulbs}{ Flower} = \frac{15}{10} = \frac{21}{x}

Cross multiplying the ratio to get:

⇒x= \frac{21\times 10}{15} = \frac{210}{15}

∴x= 14\ flowers

Hence, 14 flowers would bloom if 21 tulip bulb are planted.

If total tulip bulb is 15+21= 36, then 10+14= 24\ flowers would bloom.

5 0
3 years ago
A cartographer wants to create a map of Seattle. He has designed key/legend for the map indicating that 1 cm equals 2 miles. If
VMariaS [17]
Answer:a is the answer I think..........................
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
When adding 51.2 to a certain number, the sum is 56.05, as seen below. What number should go in the box to complete the addition
Rom4ik [11]
4.85 is the answer because if you subtract 51.2 from 56.05 you get your answer
3 1
2 years ago
Need help with this 3 = x+3 - 5x​
Elis [28]

Answer:

x=0 (No solution)

Hope this helps!

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The water company that serves St. George Island charges a base facility fee of $32.00 each month. In addition, they charge $6.53
    14·1 answer
  • The two histograms below show the weights of dogs at two different veterinarian offices.
    13·1 answer
  • Target sells 24 bottles of water for $3, and 36 bottles of water for $4. Which is the better buy and by how much?
    14·1 answer
  • Solve the equation.<br> -5=x+3<br> Ox=3<br> Ox=-3<br> Ox=8<br> Ox=-8
    9·2 answers
  • a tank holds 5000 gallons of water, which drains from the bottom of the tank in half an hour. The values in the table show the v
    14·1 answer
  • How to do zero-product property
    12·1 answer
  • A bicycle has a listed price of $519.99 before tax. If the sales tax rate is 7.75%, find the total cost of the bicycle with sale
    11·1 answer
  • What is the simplified form of each expression?<br><br> 7x^–8 × 6x^3
    15·1 answer
  • 3 +17 p + 2 - P<br> Simply each expression by combing like terms
    7·1 answer
  • -5,-2 5,-4 what's the slope
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!