1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sveticcg [70]
2 years ago
8

Can someone pls help need it ASAP :) it is not x=-13.4, y=-3.2

Mathematics
1 answer:
IRINA_888 [86]2 years ago
8 0

Answer:

x = -9

y = 2

Step-by-step explanation:

x + y = -7   then x = -y - 7

-x + 4y = 17

substitute for x:

-(-y - 7) + 4y = 17

reduce:

5y = 10

y = 2

x = -2 - 7

x = -9

check:

-9 + 2 = -7

-7 = -7

-(-9) + 4(2) = 17

17 = 17

You might be interested in
2 (-4) (-5) =<br> Whats the awnser cause my brain cant HANNDLE THIS
Ganezh [65]

Answer:

40

Step-by-step explanation:

2 x -4 x -5 = 2 x 20 = <u>40</u>

5 0
3 years ago
What is 2 3/12 minus 1 8/12 equal to?​
ArbitrLikvidat [17]

Answer:

7/12

Step-by-step explanation:

3/12=1/4

2 1/4=9/4

8/12=2/3

1 2/3=5/3

---------------

9/4-5/3=27/12-20/12=7/12

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Need now asap late plesae
AlekseyPX

Answer: the answer IS G. MARK BRAILIEST PLS

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Is the image an example of an angle?
andrew11 [14]

Answer:

AC. ____ 2. What is another name for line m? a. line JG c. DB b. JGB. → ... Are points B, A, D, and C coplanar? Explain. a. No; one is on plane P. b. Yes ... False; the points to not have to form right angles. d. .... Name all segments parallel to AB. a.

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Students in an environmental science class raised money to buy plants for a community garden. The students raised money by selli
finlep [7]

Answer:

50 gluten-free cupcakes and 100 regular cupcakes.

Step-by-step explanation:

Let's define the variables:

R = number of regular cupcakes sold

G = number of gluten-free cupcakes sold

The total amount of money raised then is:

M = R*$2.00 + G*$3.00

We also know that:

The number of regular cupcakes sold was 2 times the number of gluten-free cupcakes sold.

then:

R = 2*G

And we also know that the amount of money raised is $350

Then we have the equations:

R = 2*G

R*$2.00 + G*$3.00 = $350

We can replace the first equation into the second one, so we have only one variable:

(2*G)*$2.00 + G*$3.00 = $350

Now we can solve this for G.

G*$4.00 + G*$3.00 = $350

G*$7.00 = $350

G = $350/$7.00 = 50

G = 50

50 gluten-free cupcakes where sold.

And using the equation:

R = 2*G = 2*50 = 100

We can conclude that 100 regular cupcakes were sold.

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Ever since renata moved to her new home, she's been keeping track of the height of the tree outside her window. h(t)h(t)h, left
    5·2 answers
  • Find the unit rate. $68 for 8 1/2 hour
    7·1 answer
  • PLEASE HELP!!!
    11·1 answer
  • A water park charges $5 for entry into the park and an additional $2 for each of the big water slides. Steven spent $17 on his v
    13·1 answer
  • Simplify -1-2(8-6×2÷3)² is what
    13·2 answers
  • Is 4320 perfect, abundant, or deficient? also perfect numbers? Explain why all positive multiples of 6 greater than 6 are aburnd
    15·1 answer
  • Find the area.Round to the nearest tenth if necessary. thank you for you help.
    6·1 answer
  • I’ll give all my points to the person who gets their right
    14·1 answer
  • Complete the equation that represents the total value of the nickels and p pennies
    5·2 answers
  • By how many factors of did 10 did you multiply 0.0008 why
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!