1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
julsineya [31]
3 years ago
10

Help fast!!!!!!!!! Solve for X z=6 π x y

Mathematics
1 answer:
Serga [27]3 years ago
4 0
The answer is x=z/6<span>πy</span>
You might be interested in
#1 $11.49 for 3 packages and fid the unit rate.round to the nearest hundredth if necessary
mote1985 [20]
If you would like to find the unit rate, you can calculate this using the following steps:

$11.49 ... 3 packages
$x = ? ... 1 package

11.49 * 1 = 3 * x
11.49 = 3 * x         /3
x = 11.49 / 3
x = $3.83

The correct result would be $3.83.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 200/30 in a mixed number
mixer [17]
6 20/30

hope it helps
7 0
3 years ago
What is the slope of a line perpendicular to the line whose equation is 6x+2y=−32. Fully simplify your answer.
Reika [66]

The slope of the line that is perpendicular to 6x + 2y = -32 is: 1/3.

<h3>What is the Slope of Perpendicular Lines?</h3>

The slope of two lines that are perpendicular to each other will always have a product that is equal to -1, which means that their slopes are negative reciprocals to each other.

Rewrite 6x + 2y = -32 in slope-intercept form:

2y = -6x - 32

2y/2 = -6x/2 - 32/2

y = -3x - 16

The slope is -3. Negative reciprocal of -3 is 1/3.

Therefore, the slope of the perpendicular line would be: 1/3.

Learn more about the slope of perpendicular lines on:

brainly.com/question/1362601

#SPJ1

5 0
1 year ago
At a greengrocer, two bananas and one apple cost ?1.16 and one banana and one apple cost ?0.71. How much does one apple cost?
Blababa [14]

Answer

Find out the how much does one apple cost .

To prove

Let us assume that the number of bananas be x .

Let us assume that the number of apples be y .

As given

At a greengrocer, two bananas and one apple cost $1.16 .

Than the equation becomes

2x + y = 1.16

one banana and one apple cost $0.71.

Than the equation becomes

x + y = 0.71

Subtracting x + y = 0.71 from 2x + y = 1.16

2x - x + y - y = 1.16 - 0.71

x = 0.45

Put in the equation x + y = 0.71

0.45 + y = 0.71

y = 0.71 - 0.45

y = $0.26

Therefore the cost of the one apple is  $0.26 .


4 0
3 years ago
Please explain 10-15. Thank you
Reptile [31]
5 because 15 -10 is 5
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Doug bought a pair of sneakers for $47.82 and a shirt for $13.36 if Doug had $100 before his purchase about how much money does
    12·2 answers
  • What is the difference of the polynomials
    13·2 answers
  • The present value of $5,000 to be received in 4 years at a market rate of interest of 6% compounded annually is $3,636.30.
    10·1 answer
  • How to graph linear equations
    10·1 answer
  • If p:q = 5;2 and q:r = 3:4, what is the ratio of p to r?
    6·1 answer
  • For a snack, sameer ate a plum with 32 calories and several strawberries with 4 calories each. if the total number of calories i
    7·2 answers
  • What is the areas of a square with sides of length 8?
    9·1 answer
  • What is the output (y) if the input (x) is -10?<br> plz exsplain
    9·1 answer
  • 6) 8,785,000,000 in scientific notation is ?
    7·1 answer
  • You borrow $225 for eight years of an interest rate of 6%. How much interest will you pay after eight years?
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!