1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
docker41 [41]
3 years ago
11

3.) Which is the better buy? $3.40 for a 12 ounce bag of chips or $.75 for a 3 ounce bag of chips?​

English
1 answer:
Anna35 [415]3 years ago
7 0

Answer: it would be better to buy the 3 ounces because it’s cheaper. If you multiply .75 times 4 it would come out to 3.00 saving you 40 cents. .75 if the cost of a 3 ounce bag and 4 is how many times 3 goes into 12.

You might be interested in
HURRY PLEASE - On Eduinity - 25 Points - Answer Quick - If Right I Will Mark Brainliest.
Elanso [62]

Answer:

C

Explanation:

The reason why is because Most blogs are normally written in jounral's used to explain things such on different occasion's. EX: a fire starts, a newsropter rights down what he will blog and might send it to the news. On the other hand internet is just you writitng stuff in a box and then explaining what happened, when in real life you tlak to live aduince's and perform sort of

Hope this helps!

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
According to "life without gravity",why can astronauts muscle become weak?
Katena32 [7]
Without gravity the muscle has no way to work naturally, it just floats around if you move that muscle, in space you cant lift weights to keep them strong, because like i said everything just floats
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
In which environment would you would be more likely to have home separated by acres of land and relative peace and quiet?
Helga [31]
The answer would be C. Rural.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What are some ways to keep context information from misleading readers?
evablogger [386]

Answer:

visualizing, taking notes, and making examples compared to your life

Explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Reagan chooses to end the speech by addressing Gorbachev directly. How does this choice provide an effective closing to Reagan's
NeX [460]

Answer:

its effective causs its speaking on another person and he but details behind it

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Which of the following is an example ot a simile? The leaves danced. He snored like a hound dog. Peter Piper picked a peck... or
    15·2 answers
  • What should you do while writing a first deaft
    14·1 answer
  • :Drag each tile to the correct box. Arrange the steps for selecting a topic for a literary analysis essay in the correct order.
    7·1 answer
  • 1. (03.02 LC)
    8·2 answers
  • In macbeth, who says "we have scorched the snake but not killed i?"
    9·1 answer
  • Virtual libraries present a new paradigm for learning in school libraries in the simple past tense
    5·1 answer
  • What connection does the author draw between what researchers have learned about babies’ social development and parenting
    13·1 answer
  • In Snow-Bound, where does the speaker's sense of hope come from?
    10·1 answer
  • Pretend you are a mouse and you want a delicious looking piece of cheese in a mousetrap. How will you get the cheese with gettin
    5·2 answers
  • In The Odyssey - Teiresias, when Teiresias describes the conflicts that Odysseus will face, how do these conflicts relate to the
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!