Answer:
there is no diagram ......
To find the unit rate, you have to find how much each pound costs
so 14.25/3 is the expression that will get you the answer
14.25/3= 4.75
4.75 per pound is your answer
hope this helps
Answer:
25
Step-by-step explanation:
1/9 times 2/2=2/18
2/3 times 6/6=12/18
2/18+12/18+5/18=(2+12+5)/18=19/18=1 and 1/8
A is answer
Answer:
B
Step-by-step explanation:
She needed to subtract 36 from both sides of the equation, instead she added 36 to the right side.