1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vredina [299]
3 years ago
6

The grocery store has a sale on canned tomatoes: 4 cans for $5.00. Find the unit rate (cost per can).​

Mathematics
1 answer:
Ymorist [56]3 years ago
8 0

Answer:

For every can, it would be $1.25.  1 can= $1.25

Step-by-step explanation:

For every 4 cans, it is $5, 4:5

if you divide both sides by 4. it would 1:1.25

So, for every can, it would be $1.25

You might be interested in
Write an equation in slope intercept form that describes a line with a slope of 3 and containing the point (5,-1)
soldier1979 [14.2K]

Answer:

<h2>         y = 3x - 16</h2>

Step-by-step explanation:

Equation of line with a given slope of a and containing a given point (x₀, y₀):

y - y₀ = a(x - x₀)

a = 3,  x₀ = 5,  y₀ = -1

So:

y - (-1) = 3(x - 5)  

y = 3x - 15 - 1

<u>y = 3x - 16</u>

3 0
2 years ago
Answer question 2 and 3 plz I need help on this
trasher [3.6K]
The answer to this question is zero
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
If you get it right you get brainliest and the points, <br> Special Triangles 30, 60, 90
Ugo [173]

Answer:

10\sqrt{3}, or 17.32050

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Cards with the numbers 1 through 40 are placed in a box and throughly shuffled. What is the probability of randomly selecting a
Alecsey [184]
There are 9 numbers less than 10.  1,2,3,4,5,6,7,8,9
And there are 2 multiples of 15.  15,30
There are 11 of the 40 cards that are either less than 10 or multiples of 15,  so the answer is B
5 0
3 years ago
what transformation occurs(vertically stretched, vertically compressed, reflection, translation, rotation, etc) happens when a f
Vlad1618 [11]

Answer:

happen when a function is turned

Step-by-step explanation:


5 0
2 years ago
Other questions:
  • The price of a notebook has risen to $3.45 today. Yesterday’s price was $3.20. Find the percentage increase. Round your answer t
    11·1 answer
  • What is the factored form x^3 - 1 ?
    9·1 answer
  • How many times will 6 go into 1155 and what is left over?
    15·2 answers
  • Delaney used one fourth of an ounce of nuts to make a cookie. How many ounces of nuts will she need to make 3 dozen cookies
    12·1 answer
  • The cost of producing 4 metal units is 204.80. The cost of producing 8 units is 209.60. What is the cost to produce 12
    9·2 answers
  • 18a - 24ay + 48b - 64by​
    9·2 answers
  • Find the next two numbers in the pattern. -800,400,-200,100,K
    10·2 answers
  • NEED ANSWER ASAP <br> MARKING BRAINLIEST
    11·1 answer
  • Hhhhhhhhhhheeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeelllllllllllllllllllllllllllllllllpppppppppppppp
    14·1 answer
  • The current of a river is 3 miles per hour. A boat travels to a point 176 miles upstream and 176 miles back in 19 hours. What is
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!