1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
irina1246 [14]
3 years ago
14

Your bill at a restaurant comes to $24.50. Your gratuity is 20%. What is the final bill?

Mathematics
1 answer:
Elena-2011 [213]3 years ago
4 0
The final bill will come to $29.40.


To get this answer, you must multiply 24.50 by 20% to get 4.90. Then, you add the two decimals to get the final bill price of $29.40.
You might be interested in
Under a dilation, the point (2, 6) is moved to (6, 18).
Sergio039 [100]

Answer:

3

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
There is a hiking trail that is 2,930 feet long. There is 1 person hiking for every 10 feet of the length of the trail. Write an
katrin2010 [14]

Answer: question question for you to do a walk on a walk and jog on a walk on a field trip and jog the field of a walk on the walk in a walk on the field and jog jog the

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Two angles are complementary. The measure of the larger angle is 10 more than 4 times the measure of the smaller angle. Find the
slamgirl [31]

Answer:

16 = small

74 = big

Step-by-step explanation:

4x+10 = big angle

x = small angle

4x+10+x = 90

5x+10 = 90

5x = 80

x = 16

4 x 16 + 10 = 74

Avocado out!!!!!!!!!

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
5.The data in the line plot show how many pages each student read last night. Which is the best measure of variability?
dusya [7]
B. Mean ......................
7 0
2 years ago
Which of the following would be the most logical first step to solving this
Sauron [17]

Answer:

subtract 2 on both sides

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Delonna walks 4 miles per day for exercise. The total number of miles m she walks equals 4 times the number of days d she walks.
    15·1 answer
  • What is the value ofx?95Answer:
    13·1 answer
  • Candice spent 5 1/4 hours doing her homework. Her brother, Ronald, spent 1/2 that number of hours doing his homework. How many h
    14·2 answers
  • Two of the angles in a triangle measures 7 and 18 what is the measure of the third angle
    13·1 answer
  • 20 POINTS!
    6·1 answer
  • A bacteria population starts with 400 bacteria and grows at a rate of r(t) = (450.263)e1.12567t bacteria per hour. How many bact
    15·1 answer
  • Kayla bought three pounds of strawberries for $14.40 what is the price in dollars per ounce of strawberries.
    14·1 answer
  • If f(x) = 2x, which of the following shows the graph of f(x) = 2(x) + 2?
    10·2 answers
  • 8.2•10^17 and 4.1•10^12
    15·1 answer
  • What is the total number of different 9-letter arrangements that can
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!