1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
BigorU [14]
2 years ago
10

Solve the given system by substitution.

Mathematics
2 answers:
wolverine [178]2 years ago
5 0

Answer:

G = 1

h = 2

Step-by-step explanation:

4(2h - 3) - 5h = -6

8h - 12 - 5h = -6

3h - 12 = -6

3h = 6

h = 2

g = 2(2) - 3

g = 4 - 3

g = 1

Natalka [10]2 years ago
5 0
G= 2h-3
Substitute the value of (g) 4g-5h=-6

4(2h-3) - 5h = -6
8h - 12 - 5h = -6
Now -12 is going other side and it’ll change sign
3h= -6+12
3h = 6
H= 6/3
H= 2



CheckBy substitute the value of h
g= 2h - 3
g = 2(2) - 3
g= 4-3
g = 1

1g = 1
Hence proved.
You might be interested in
Someone plz help me :(
irina [24]

Answer: 5 : 12

Step-by-step explanation:

the total flower = 5 + 7 = 12

so tulips to total flowers = 5 : 12

please give me a brainliest answer

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is a counter example to the conjecture: all balls are spheres?
Marizza181 [45]
All balls are circles
6 0
3 years ago
karen was in a trivia contest and got 38 of the 40 questions correct. what precent of the questions did she get wrong?
iogann1982 [59]

Answer:

5 percent because it's percent is out of 100

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can someone help me how to calculate a square root of 8​
horrorfan [7]

Answer:

2.82842712475

Step-by-step explanation:

when you square 2.82842712475 your answer is 8 so the number above Is answer

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
How much will the tax be on a $66 meal​
oee [108]
It just depends on how much tax is where you live so for where I live tax is 7 cents for every dollar so if we do 66x7 we would get 462 cents and that all adds up to 4 dollars and 62 cents, enjoy.
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Six oranges cost $5.34.How much does 1 orange cost?
    7·2 answers
  • Given that Y= 3x – 8, what is the sum of the gradient and intercept of the linear equation? *
    6·1 answer
  • Make a table with the domain of {2,3,4,5,6} and draw a graph of the absolute value function y = 2|x-4| + 3.
    5·2 answers
  • Simplify 1/6(15a+20b)=
    14·1 answer
  • Enter the correct answer in the box. Add the two functions. f(x) = 3x3 + 7x − 26 g(x) = x + 2 Write your answer in the standard
    11·2 answers
  • How me do this help plz
    10·1 answer
  • 150 adults complete a survey 80 are women the ratio of men and women in its simplest form
    13·2 answers
  • The half-life of Radium-224 is
    10·1 answer
  • If the slope is 6 and the point is (4,-7), point-slope form is
    13·1 answer
  • There are 4 quarters, 5 nickels and 3 dimes in a jar. One coin is randomly drawn,
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!