1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ElenaW [278]
3 years ago
15

Express this rate as a unit rate: $50 for 4 days of work. Note: You must label your unit rate.

Mathematics
1 answer:
Andrews [41]3 years ago
7 0

Answer:

12.50 dollars per day

Step-by-step explanation:

This is a fraction equal to

50 dollars ÷ 4 days

We want a unit rate where

1 is in the denominator,

so we divide top and bottom by 4

50 dollars ÷ 4

4 days ÷ 4

=  

12.5 dollars

1 day

=  

12.5 dollars

day

= 12.5 dollars per day

You might be interested in
Find the 7th term of the expansion of (3c + 2d)^9.
defon

Answer:

c

Step-by-step explanation:

Using Pascal's triangle, the expansion, although EXTREMELY lengthy, will help you find the 7th term.  I am going to type out the expansion only up til the 7th term (although there are actually 10 terms because we are raised to the power of 9).  If you would like to learn how to use Pascal's Triangle for binomial expansion, you will need to visit a good website that explains it because it's just too difficult to do it via this website.

The expasion is as follows (up to the 7th term):

1(3c)^{9} +9(3c)^{8}(2d)^{1} +36(3c)^{7}(2d)^{2} +84(3c)^6(2d)^3+126(3c)^5(2d)^4+126(3c)^4(2d)^5+84(3c)^3(2d)^6

That last term is the 7th term.  You find out its value by multiplying all the numbers together and adding on the c^3d^6.  Again those come from Pascal's triangle, and it's one of the coolest math things ever.  I encourage you to take the time to explore how it works.

5 0
3 years ago
Có 30 đềthi trong đó có 10 đềkhó, 20 đềtrung bình. Tìm xác suất để:a)Một Học sinh bắt một đềgặp được đềtrung bình.b)Một Học sinh
sergeinik [125]

Answer:

ehfsxuefoenircuducrusxnrim

7 0
2 years ago
4
earnstyle [38]
Its like ones true then ones false it goes in that pattern
3 0
2 years ago
Jose left the White House and drove toward the recycling plant at an average speed of 40 km/h. Rob left some time later driving
Aleks04 [339]
Let x represent Jose's drived distance and y represent Rob's.
So what you need to do is to solve the equation:
40x=48*5
40x=240
x=240/40=6

So Jose drove for 6 hours before Rob caught him.
4 0
3 years ago
Membership at the Universal Fitness Gym offers yearly memberships for $275. Yoga classes cost an additional $5 per class. Write
Dmitry [639]

total cost = membership +cost per class* number of classes

y = 275+5*x

Choice C

6 0
3 years ago
Other questions:
  • 17 - 1 1/2 =<br><br>dhjdjdjdhrjrjjrjrjrhru​
    13·1 answer
  • Andre rode his bicycle to a park located 5 1/2 miles from his house. He returned along the same route. After riding 7 1/2 miles
    14·1 answer
  • Suppose 36 gallons of water came out of a pipe in 9 minutes what was the rate in gallons per minute?
    13·1 answer
  • Find the distance from A(-8,-3,-2) and B(-4,8,0) , find ||AB||
    6·1 answer
  • A model car is built on a 1:16 scale
    14·1 answer
  • I WILL AWARD BRAILLIEST PLEASE HELP ASAP!!
    7·2 answers
  • A factory produced a batch of handheld video games, but 4% of the games were found to be defective. If the batch had 250 games i
    7·2 answers
  • 1. Factorise the expressions.<br>a<br>2a2 + 2ad + 2ac - ab - bd - bc<br><br>​
    11·1 answer
  • An animal food bin is in the shape of a rectangular prism that is 2 ft long, 1 ft wide, and 3 ft high. The bin is full of animal
    15·1 answer
  • Zane took three typing tests and recorded the results as shown.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!