Answer:domain 4 range 6
Step-by-step explanation:
We need the exponents law

So if
a=3
b=1/2
then

where x represent every half a year.
Answer:
9
Step-by-step explanation:
3(h-7)+3=9
3h-21+3=9
3h-18=9
3h=9+18
3h=27
h=27/3
h=9
Please mark me as Brainliest if you're satisfied with the answer.
Answer:
Price per ounce is $0.062
Step-by-step explanation:
Here, we want to find the unit price in which this vase is price per ounce
Firstly, we need the total ounce value
1 pound = 16 ounce
so two pounds will be 2 * 16 = 32 ounces
So the total ounce value is 32 ounces + 8 ounce = 40 ounces
So 40 ounces = $2.48
price per ounce will be $2.48/40 = $0.062 per ounce
Answer:
RD≅ TA
Step-by-step explanation:
RD≅ TA is not true statement as they are not corresponding sides.