1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
belka [17]
3 years ago
7

How can you determine if two figure are identical

Mathematics
1 answer:
soldier1979 [14.2K]3 years ago
7 0
Two figures that have the same shape are said to be similar. When two figures are similar, the ratios of the lengths of their corresponding sides are equal. To determine if the triangles below are similar, compare their corresponding sides. (BRAINLIST?) hope this help an
You might be interested in
Please need help on this math
Elis [28]

Answer: B)

Step-by-step explanation: 21, 22, 22, 24, 24, 26, 26, 28, 29, 30, 32

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A student says the prime factors of 17 are 1 and 17
Tju [1.3M]
That is correct as 17 is a prime number and can only be divided by 1 and itself

Hope this helps :)
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Work in the five days?
Ghella [55]

Answer:

9.3

Step-by-step explanation:

last week she worked 45.6 hours. since 40 hours is the limit for normal working hours, she worked 45.6-40 = 5.6 hours overtime.

this week she worked 9.7+8.3+8+9.1+8.6 hours = 43.7 hours.

she worked therefore 43.7-40 = 3.7 hours overtime.

so, in total of the two weeks, she worked 5.6+3.7 = 9.3 hours overtime.

7 0
3 years ago
What’s the rate of -5x - 6
Art [367]

Answer:

30

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
What is the perimeter of a square window that is 36 in Long
labwork [276]
Does it the answer will be 144 :)
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Which fraction is NOT equivalent to 8/12 and why?
    10·2 answers
  • What is the math sequence of -9,-5,-1,3,7​
    7·2 answers
  • Heather and her family are going to the grand opening of an amusement park. There is a special price on tickets this weekend. Ti
    6·1 answer
  • True or false: the line drawn within the box of the boxplot always represents the arithmetic mean.
    13·1 answer
  • Ray paid $26.25 for 7.5 gallons of gasoline. What is the unit rate of gasoline in dollars per gallon
    12·1 answer
  • Find the equation of the line: With an x intercept of 4 and ay intercept of −1.5.
    5·2 answers
  • Help me with this question
    11·1 answer
  • Write an equation, waths the equation for thise graph.
    9·1 answer
  • Dustin computed his family's road trip as
    15·1 answer
  • it takes 2/5 of cleaning solution to clean 3/4 of the kitchen floor. how much cleaning solution does it take to clean the entire
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!