1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Reptile [31]
3 years ago
12

Select the word statement that best matches the number statement

Mathematics
1 answer:
zheka24 [161]3 years ago
8 0
B I think not sure ......
You might be interested in
It costs $6 for a dozen donuts how much does 1 donut cost
Irina-Kira [14]

Answer:

.50 for one donut

Step-by-step explanation:

do a ratio 6$ for 12 donuts

so for $ for 1 donut

reduce the first equation for a ration of $1 per two donuts

so it be 50 cents

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Edgar earned $9 for every 2 boxes of candy he sold for his school's fundraiser. At that rate, how much would
Eddi Din [679]

Answer:

108

Step-by-step explanation:

divide 9 by 2, you get 4.5. multiply that by 24 and you get your answer.

6 0
3 years ago
Pythagorean theorem
marta [7]

Answer:

x = 8

Step-by-step explanation:

a^{2} +b^{2} =c^{2} \\ so 8^{2} +b^{2} =\sqrt{80} ^{2}

rearrange the formula:

\sqrt{80} ^{2} - 8^{2} = b^{2}

80 - 64 = b^2

b^2 = 16\\b  = \sqrt{16}

\sqrt{16}  = 4

x = 4+4 = 8

7 0
3 years ago
Find the missing angle. PLEASE HURRY
enyata [817]

Answer:

x = 35.8°

Hope this helps...Have a good day!!

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Anura found a can of paint that was full. She was able to paint 3 fence posts with the paint. What fraction of the can of paint
Aleksandr-060686 [28]
She used 1/3 of of the paint can on a single fence post
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How could you test if a number is divisible by 12 15 or 24
    11·1 answer
  • Need ASAP if you don’t know the answer don’t answer
    8·2 answers
  • What is the radius of that equation?
    15·1 answer
  • What is the value of x? y = 3 − 3x
    6·1 answer
  • S
    5·1 answer
  • Helpppp meeeee pleaseee
    12·1 answer
  • Use the area model to explain why 3/4 and 9/1 are equivalent
    6·1 answer
  • 3×-5=16 and 3×=21
    9·2 answers
  • The question is in the picture please help fast
    14·1 answer
  • Write 0.641 as a fraction in simplest form
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!