1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Maksim231197 [3]
3 years ago
12

Which overlapping triangles are congruent by ASA?

Mathematics
2 answers:
Elena-2011 [213]3 years ago
5 0

Answer:

D. ADC EBC

Step-by-step explanation:

cb & cd have that little line showing they're the same

Marina CMI [18]3 years ago
3 0
Is it D yes it is ….
You might be interested in
A bag contains 6 blue and 4 red marbles. You pick out a marble, record its color,
Archy [21]

Answer:

times you have to remove a red marble

Step-by-step explanation:

8 /30/=3.75

=3.75

5 0
3 years ago
Ashley is making $500 a week at her job . She receives a 20 percent pay raise. A year later she takes a 5 percent cut. How much
MaRussiya [10]

Answer:

$570

Step-by-step explanation:

500 * 1.2 = $600 after 20% pay raise

600 * .95 = $570 after 5% pay cut

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
-2x+5/2= 17
Alenkinab [10]
No the answer is 5x because simply then,add x

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Andy sold 125 baseball cards on the third day at his sporting goods store. On
castortr0y [4]
Can u give me thanks I need it so I can get 50 points plz
5 0
3 years ago
Help please!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Hunter-Best [27]

Answer:

2/3, 1-1/2, 1/4, 3/8

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Find the measure of angle 1
    7·1 answer
  • Is 0.0000734 standard notation or scientific notation ?
    15·2 answers
  • I need help with this question plz
    5·1 answer
  • Find the roots of 2x2-5x+9=0
    11·1 answer
  • PLEASE HELP WITH THESE QUESTIONS I WILL MARK YOU BRAINLIEST!!! HELP I HAVE 5 MINSSSSS
    10·1 answer
  • Dana draws a triangle with one angle that has a measure of 40∘.
    10·1 answer
  • Please 50 points and brainliest youre rank will go up
    10·1 answer
  • A 3-pack of jump ropes costs $6.90. What is the unit price?
    10·2 answers
  • Find the cost of 12 items if the cost function is C(x) = 2x +12
    14·1 answer
  • Benjamin left his house and drove to the store. He stopped and went inside. From there, he drove in the same direction until he
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!