1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Neporo4naja [7]
3 years ago
10

Evaluate the function. f(x) = –22 + 8x Find f(-7)

Mathematics
1 answer:
Vinvika [58]3 years ago
5 0

Answer:

-78

Step-by-step explanation:

f(x) = -22 + 8x

f(-7) = -22 + 8 (-7)

= -22 + -56

= -78

You might be interested in
What is the value of f(−3)?
Daniel [21]
Is that the whole question ?
7 0
3 years ago
Pls help ??????????????
blagie [28]
The picture is cutted off
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Estimate then record the product 293*4
jolli1 [7]

I believe that the equations answer is around 1170. The answer to the equation is 1172

3 0
3 years ago
J.k. Rowling and R.L. Stone are both ready hunger games . J.k. Reads 35 pages every 2 hours and R.L. Reads 45 pages every 3 hour
san4es73 [151]

Answer:

The rate of change for each reader is :

For J K Rowling :  17 and a half pages per hour

For R L Stone :  15   pages  per hour

Step-by-step explanation:

Here the reading rate of each reader is given as:

J.K. Reads 35 pages every 2 hours.

So, the number of pages read by J K  in 2 hours  = 35 pages

⇒ The number of pages read per hour  =  35 / 2  = 17 . 5 pages

So, the pages read by J K Rowling in 1 hour is 17 and a half pages.

R L Stone reads 45 pages every 3 hours.

So, the number of pages read by R L  in 3 hours  = 45 pages

⇒ The number of pages read per hour  =  45 / 3  = 15 pages

So, the pages read by R L Stone in 1 hour is 15 pages.

Hence, the rate of change for each reader is :

For J K Rowling :  17 and a half pages  per hour

For R L Stone :  15   pages  per hour

5 0
3 years ago
In a certain clothing store,6 shirts and 3 ties cost $79.50 ,and 3 shirts and 2 ties cost $41. determine the cost of each shirt.
Komok [63]

Answer:

Each shirt cost $12

Step-by-step explanation:

First, we have to interpret this question and turn each to an equation, letting shirts represent the letter s and ties represent the letter t.

6 shirts and 3 ties cost $79.50 would be interpreted to 6s+3t=79.5 ,and 3 shirts and 2 ties cost $41 would be interpreted to 3s+2t=41

Hence we have two equations, and we solve them simultaneously.

6s+3t=79.5 (Equation 1)

3s+2t=41 (Equation 2)

We can either use the substitution method or the elimination method but for the sake of this question, we use the Elimination method.

6s+3t=79.5 (Equation 1)

3s+2t=41 (Equation 2)

We multiply equation 1 by 2 and we multiply equation 2 by 3, I'm prefer to eliminate the

2(6s+3t=79.5)

12s+6t=159 Equation 3

3(3s+2t=41)

9s+6t=123 Equation 4

We subtract equation 4 from equation 3.

12s+6t=159

9s+6t=123

12s-9s=3s

6t-6t=0

159-123=36

We therefore have

3s=36

Divide both sides by 3

s=36/3

s=12

One shirt cost $12

3 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the solution to the system of equations?
    15·1 answer
  • How to solve 2/3 of 2/3
    9·2 answers
  • Use the given graph to determine the limit, if it exists. Find limit as x approaches two from the left of f of x. and limit as x
    7·2 answers
  • Simplify the expression below. (-3x2 + 2x - 4) + (4x2 + 5x +9)
    12·2 answers
  • using the pythagorean theorem, find the length of a leg of a right triangle if the other leg is 8 feet long and the hypotenuse i
    11·1 answer
  • F(x) = x^2<br> g(x) = –2x^2<br> Which option could show the graphs of f and g?
    14·1 answer
  • Could someone please help me out with this?​
    7·2 answers
  • - 4x - 12 &lt; 12<br> A. x &gt; 0 B. x &lt; 0 C. x &gt; -6 D.x &lt; -6
    15·1 answer
  • Cora is bringing donuts to work as a treat for her co-workers. She buys 12 donuts for $9.96. How much does each donut cost? 30 P
    11·2 answers
  • PLEASE HELP ME! I NEED THIS BY TODAY
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!