30 is 20% of 150.
30/x = 20/100
30 * 100 = 20 * x
(30 * 100)/20 = x
x = 150
10 lbs of apples will cost $55
How? Well...
First, you would need to find the unit rate, which is 5.5
You find the unit rate by simply dividing 33 by 6. Next, after you found your unit rate, you're going to multiply that by 10. We now know that 10 x 5.5= 55. Therefore, you will need $55 for 10 lbs of apples.
yikes i remember doing this but.... i completely forgot ;–; i really wish i could help
Answer:
slope is m=2
Step-by-step explanation:
5-(-7/3)=22/3
divided by
8/3-(-1)=11/3
=22/3*3/11=2/1*1/1=2