1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ivanzaharov [21]
3 years ago
8

Write an equation for the parabola that satisfies

Mathematics
1 answer:
givi [52]3 years ago
4 0

Answer:

Step-by-step explanation:

y = -3(x-3)^2 + 4

You might be interested in
PLEASE HELP ITS DUE IN 5 MINUTES
babunello [35]
Y - 18 = -1.5(x - 12)

I hope this helped out! Have a nice day :)

(Good luck!)
8 0
3 years ago
What is the value of x?
Marrrta [24]

Answer:

X is 39

Step-by-step explanation:

Explanation in picture above

4 0
3 years ago
2,592+3,385 =3,385 + whar is it
amm1812
Lol... I don't know if this is a joke, but it's basically just restating the precious problem, but switching numbers. So the answer would be 2,592.
7 0
3 years ago
A 5-kilogram bag of cat food costs $18.90. What is the unit price?<br><br> $<br> per kilogram
Dmitriy789 [7]

Answer:

3.78

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Simplify 9 − (−4).<br><br> −13<br> −5<br> 5<br> 13
andrew11 [14]
- - = +   9-(-4)= 9+4 so minus minus becomes plus. and 13 is the answer.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Jacob distributed a survey to his fellow students asking them how many hours they'd spent playing sports in the past day. He als
    14·1 answer
  • Which scenario is represented by the equation below?
    9·1 answer
  • What is the volume of this figure?
    8·1 answer
  • Nathan is opening a savings account that has 10% streaks simple interest rate. He deposits $75 in the account. After 5 years, he
    8·1 answer
  • Convert the given amount to the given unit
    12·1 answer
  • How any solutions for 9x+6y=3
    11·1 answer
  • The owner of a luxury motor yacht that sails among the 4000 Greek islands charges $460 per person per day if exactly 20 people s
    6·1 answer
  • Which of the following sets of numbers is a Pythagorean triple?
    13·1 answer
  • The sum of two numbers is 41. Double the first number reduced by triple the second
    13·1 answer
  • How does the graph of g(x) = (x − 2)3 + 6 compare to the parent function of f(x) = x3?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!