1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Korolek [52]
3 years ago
14

Suppose the U.S. yield curve is flat at 3% and the euro yield curve is flat at 5%. The current exchange rate is $1.4 per euro. W

hat will be the swap rate on an agreement to exchange currency over a 3-year period
Business
1 answer:
Kruka [31]3 years ago
3 0

Answer: hello your question is incomplete attached below is the complete question.

answer :

3.02 million,    2.96 million,    2.91 million

Explanation:

<u>Determine the swap rate over a 3-year period</u>

swap rate = forward exchange rate * exchange amount

For year 1

1.4 * ( 1 + 0.03 / 1 + 0.05 ) * 2.2 million

= 1.4 ( 0.98095 ) * 2.2

= 3.02 million

For year 2

1.4 * ( 1 + 0.03 / 1 + 0.05 )^2 * 2..2 million

= 1.4 ( 0.98095 )^2 * 2.2 million

= 2.96378 million

For year 3

1.4 * ( 1 + 0.03 / 1 + 0.05 )^3 * 2.2 million

= 1.4 ( 0.98095 )^3 * 2.2 million

= 2.90733 million  

You might be interested in
Does the order of variables matter when combining like terms in algebra
steposvetlana [31]
Answer: No
The order of variables does not matter when combining like terms in algebra, because of the commutative property.

Explanation:
Consider the addition of two algebraic expressions.
f(x) = x³ - 5x² + 3x - 2
g(x) = 6x³ + 10x² - 7x + 9

Add f(x) and g(x).
f(x) + g(x) = x³ - 5x² + 3x - 2 + (6x³ + 10x² - 7x + 9)
                = x³ + 6x³ - 5x² + 10x² + 3x - 7x - 2 + 9
                = 7x³ + 5x² - 4x + 7

Now add g(x) and f(x) in order to change the order of variable addition.
g(x) + f(x) = 6x³ + 10x² - 7x + 9 + (x³ - 5x² + 3x - 2)
                = 6x³ + x³ + 10x² - 5x² - 7x + 3x + 9 - 2
                = 7x³ + 5x² - 4x + 7

The two additions yield the same result, although the order of variable was reversed during the addition.

In general, algebraic operations are commutative.
4 0
3 years ago
A company that makes organic fertilizer has supplied the following data: Bags produced and sold 200,000 Sales revenue $ 1,560,00
Natali5045456 [20]

Answer:

The company's degree of operating leverage is closest to $840000

Explanation:

Selling price per unit = Sales revenue / No. of bags sold

= $1560000/200000 bags = $7.8 per bag

Variable cost per unit=Total variable expenses/No. of units

= $840000/200000 units = $4.2 per bag

Company’s unit contribution margin = Selling price per unit-Variable cost per unit

= $7.8 per unit-$4.2 per unit = $3.6 per unit

Company's degree of operating leverage = Variables manufacturing expense + Variable selling and administrative expense

=$660000+$180000 = $840000

5 0
3 years ago
Vicki likes to visit a social network site called Fanfiction and read the stories that others post on this site. She doesn't rea
Step2247 [10]

Answer:

C. Spectators.

Explanation:

Spectator is a person who watches at a show, game, or other event.

3 0
3 years ago
The Government and Public Administration Career Cluster includes careers involving which of the following? Travel and tourism Co
Artyom0805 [142]

Answer:

Human Resources Management

Explanation:

3 0
3 years ago
HELPPPKDDKKD
hram777 [196]

Answer:

A. Consumers will be more likely to buy luxury goods in foreign markets.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Ros Corporation's flexible budget cost formula for indirect materials, a variable cost, is $0.90 per unit of output. If the comp
    6·1 answer
  • Sung owns a dog-walking business that she started in high school. Her first goal was to earn money after school and supplement h
    13·1 answer
  • Suppose you have $12000 in your checking account. You withdraw $500 cash from your account and hide it under your pillow for fut
    7·1 answer
  • Club Co. appropriately uses the equity method to account for its investment in ChipCorp. As of the end of 2013, Chip's common st
    15·1 answer
  • When the price of oil ——————
    5·1 answer
  • Select all the correct answers.
    13·1 answer
  • What are resources in business studies
    7·1 answer
  • Suppliers produce two goods, cheese and butter. Assume that there is no cost to switch resources from cheese production to butte
    8·1 answer
  • What are the most important facts that support Lambert's Position that a contract existed?
    10·1 answer
  • Assume a company has a $350 credit (not cash) sale. how would the transaction appear if the business uses accrual accounting?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!