<u>Answer: </u>Taking a Photo of another photo displayed in an art gallery and claiming it as your own
<u>Step-by-step explanation:</u><u> </u>Because you are claiming something as your own(when it's not) is considered plagiarism and no other situation is considered plagiarism but this one so really the <u><em>process of elimination</em></u> explains the answer to this question
Answer:
$25.40
Step-by-step explanation:
Find the unit price. So what you do is just divide 304.80 by 12 to get the price of one which comes out to be $25.40
A = (12 x 8 x 3) + (1/2 x 8 x 6.9) + (1/2 x 8 x 7 x 3)
A = 288 + 27.6 + 84
A = 399.6 m²
We may have this planned like this:
two years is 8 quarters
<span>Assuming simple interest, </span>
You will use the formula
<span>A = P(1+rt) </span>
<span>= 400(1+8*.03) </span>
<span>= 496
</span>I think this is the answer:) Hope it helps a lot
Answer:
∠1 ≅ ∠2 ⇒ proved down
Step-by-step explanation:
#12
In the given figure
∵ LJ // WK
∵ LP is a transversal
∵ ∠1 and ∠KWP are corresponding angles
∵ The corresponding angles are equal in measures
∴ m∠1 = m∠KWP
∴ ∠1 ≅ ∠KWP ⇒ (1)
∵ WK // AP
∵ WP is a transversal
∵ ∠KWP and ∠WPA are interior alternate angles
∵ The interior alternate angles are equal in measures
∴ m∠KWP = m∠WPA
∴ ∠KWP ≅ ∠WPA ⇒ (2)
→ From (1) and (2)
∵ ∠1 and ∠WPA are congruent to ∠KWP
∴ ∠1 and ∠WPA are congruent
∴ ∠1 ≅ ∠WPA ⇒ (3)
∵ WP // AG
∵ AP is a transversal
∵ ∠WPA and ∠2 are interior alternate angles
∵ The interior alternate angles are equal in measures
∴ m∠WPA = m∠2
∴ ∠WPA ≅ ∠2 ⇒ (4)
→ From (3) and (4)
∵ ∠1 and ∠2 are congruent to ∠WPA
∴ ∠1 and ∠2 are congruent
∴ ∠1 ≅ ∠2 ⇒ proved