Hey there! I'm happy to help!
We want to find how much money the lunch meat costs for one pound. We see that it costs $42.50 for 5 pounds, so we simply divide by 5 to see how much it costs for 1 pound.
42.5/5=8.5
Therefore, the answer is D. $8.50 per pound.
Have a wonderful day! :D
Answer:
=3651 km^2
Step-by-step explanation:
The rectangle at the top is 11 km by 32 km
The area is 11*32 =352
The rectangle at the bottom is 9 km by 11 km
The area is 9*11 = 99
Add the two areas together
352+99 =451 km^2
Answer:
A
Step-by-step explanation:
a and d look similar but I'm quite sure it's a
Answer:
C
Step-by-step explanation: