1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rus_ich [418]
3 years ago
7

I'll mark you as the brainiest if you get this correct

Mathematics
1 answer:
Anettt [7]3 years ago
5 0

Answer:

12

Step-by-step explanation:

the absolute value from -2 to 26 is 28 you have 4 places after -2 so 28/4=7

you increase by 7 each time. -2+7=5   5+7=12 12 is the third place

You might be interested in
Evaluate 3p/q when p=2and q=6
Ira Lisetskai [31]
So we know what the variables are already.

\frac{3*2}{6}

Now, 3 x 2 = 6.

So our fraction is 6/6.

6/6 is also equal to 1.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A 3-gallon bottle of fabric softener costs $33.24. What is the price per quart?
asambeis [7]

Answer:

$2.77 per quart.

Step-by-step explanation:

There are four quarts in a gallon.

4 * 3 = 12

There are 12 quarts in 3 gallons.

\frac{price}{quart} =\frac{33.24}{12}=\frac{33.14/12}{12/12}=\frac{2.77}{1}=\boxed{2.77}

The price per quart should be $2.77.

Hope this helps.  

8 0
3 years ago
3ounces cost $2.73?????
nikitadnepr [17]
I don’t know what you want me to solve
6 0
3 years ago
Help please. this is area and the shaded region.
nalin [4]

put the varible on the shaded half

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
How many virtical angles are there?<br><br><br> a)m 4<br><br> b) 8<br><br> c) 11<br><br> d) 14
lara31 [8.8K]
A) 4

∠14 & ∠12
∠11 & ∠13
∠10 & ∠8
∠7 & ∠9

vertical angles are angles directly opposite of each other and are of the same measurement.

hope this helps
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Write a paragraph proof for the following conjecture.
    9·1 answer
  • A train ride cost $5.30 fore each person how much would the t win cost if there was 4 people
    12·2 answers
  • 7 hours equals how many seconds
    6·2 answers
  • Using the quadratic formula to solve x2 = 5 – x, what are the values of x?
    12·2 answers
  • Jessica wants to slowly decrease her daily caloric intake, which is currently 2500 calories per day. She plans to decrease her c
    6·1 answer
  • 2. Find the circumference of the circle to the nearest foot.
    14·1 answer
  • A person has a rectangular garden with a width of 5 feet and a length of 7 feet. To form a border of uniform​ width, he plans to
    12·1 answer
  • Is anyone good at geometry if so can someone help me please ?
    8·1 answer
  • What is the area of the triangle
    5·1 answer
  • What tip did you leave if your meal cost 27 and you paid a total of 36
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!