1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Harrizon [31]
2 years ago
5

The cost of 7 scarves is $50.75. What is the unit price? The unit price is $ per scarf.

Mathematics
1 answer:
Stella [2.4K]2 years ago
4 0
50.75 divided by 7 gets you $7.25 per scarf :D
You might be interested in
What is the result of converting 20 ounces into pounds
In-s [12.5K]
20 ounces converts to 1.25 pounds.
(Hope this helps you! Feel free to message me if you have any additional questions. :) Have a nice day!)
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which equation has no solution?
Westkost [7]

Answer:

5 + 2(3 + 2x) = x + 3(x + 1) has no solution

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Carmen has taken out a loan for $800 to buy a car. She plans to pay back the loan at a rate of $40 per month. Ramona has borrowe
koban [17]

Answer:

800 ÷ 40

=20

It will take Carmen 20 to pay back her loan

7 0
3 years ago
What is s?? <br> A 44° <br> B 35.3° <br> C. 37.9°<br> D. 22°
melisa1 [442]

Answer: Choice B) 35.3 degrees

======================================================

Work Shown:

Apply the law of sines

sin(S)/s = sin(R)/r

sin(S)/16 = sin(120)/24

sin(S) = 16*sin(120)/24

sin(S) = 0.57735026918962

S = arcsin(0.57735026918962)

S = 35.2643896827542

S = 35.3

Make sure your calculator is in degree mode.

7 0
2 years ago
The May 1, 2009, issue of a certain publication reported the following home sale amounts for a sample of homes in Alameda, CA th
MatroZZZ [7]
Noone does long answers lol
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Solve each inequality and graph the solutions , ILL MARK BRAINLIST !!!!
    13·1 answer
  • The monthly payment for a car lease is $530 for 18 months. The down payment is $2,000. The residual value is $7,000. What is the
    8·1 answer
  • If sin y = cos ( y + 2° )
    14·1 answer
  • Uncle Percy and the Ratiolas did not sell 10% Of the T-shirts they brought to the show. If they had 25 T-shirts left, how many d
    10·2 answers
  • Hey guys! This is super hard. So if you don't mind, can you help me? :)
    5·2 answers
  • Nine times the sum of a number 7 and 3 equals .
    13·1 answer
  • A school paid $31.25 for each calculator. If the school spent $500 on calculators, how many did the school buy?
    7·2 answers
  • In parallelogram MNPT, IZM= (6x + 10)° and<br> mZN= (5x + 10.5)° . How many degrees is ZT?
    6·2 answers
  • 3.25 is what percent of 125?
    14·2 answers
  • PLS HELP ME I NEED HELP
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!