1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ruslelena [56]
3 years ago
15

Please help me it would be helpful

Mathematics
1 answer:
Vitek1552 [10]3 years ago
5 0
Adam has a greater rate of change, as seen by the larger slope. This means Adam is traveling faster than Katia.
You might be interested in
Which distance measurement is the most precise?
IgorLugansk [536]

Answer:

C- 29.25

Step-by-step explanation:

This answer goes into the thousendths place, meaning this is the most accurate.

4 0
3 years ago
If you have a 21oz cereal and the price is 2.94 what is the unit price
just olya [345]
For 21 Oz, price is 2.94
So, for 1 Oz, it would be: 2.94 / 21 = 0.14

In short, Your Answer would be $0.14 cereal per oz.

Hope this helps!
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
How can you tell that the inequality 3t+1> 3t + 2
lutik1710 [3]

Answer:

see below

Step-by-step explanation:

3t+1> 3t + 2

Subtract 3t from each side

1>2

This is never true so there is no solution

Since the variable terms are the same, we only have to look at the constants

6 0
3 years ago
Use a whole number, a fraction, one plus sign, and four 2's to make 23.
alexira [117]
22+2/2=23

22 is whole number
one plus sign
and 2/2 is the fraction
4 digits are 2
6 0
3 years ago
Sara uses 7.6 pints of blue paint and white paint to paint her bedroom walls. 3 4 of this amount is blue paint, and the rest is
labwork [276]

Answer:

1.9

Step-by-step explanation:

7.6/4= 1.9

1.9*1= 1.9

ans is 1.9 pints

4 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the slope of the line from point (-4,2) to (-2,2)?
    7·1 answer
  • What is an equivalent expression to 4(4a+5)?
    7·1 answer
  • 46. Construct Arguments A one-year prepaid
    9·1 answer
  • PLZ HELP! Need this bad! Thx so much!
    5·2 answers
  • 7. Simplify this what’s the answer?
    15·1 answer
  • 5) Ziegler is using paper for an art project
    7·1 answer
  • the cost of a 12-ounce bag of cashews is $5.86 what is the cost per ounce of the cashews to the nearest penny
    12·2 answers
  • What is debt?<br> Money you have collected in savings<br> Money owed to other people or banks
    5·2 answers
  • Andrew believes the honor roll students at his school have an unfair advantage in being assigned to the math class they request.
    10·1 answer
  • Find a (Round to the nearest tenth). PLS HURRY!!
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!