The answer to your question is 20
Answer:
18. 46
19. 0.7
22. 4 3/4
23. 54.5
26. 14
27. 11.5
31. 15
etc.
Step-by-step explanation:
absolute value means that the sign in front of the # doesn't matter, you just have to look at the positive value, for example:
absolute value of 46 = 46
absolute value of - 36 = 36
(imagine the sign in front of the # isn't there)
Yes, because it is continuous on [0,2] and differentiable on (0,2), the theorem states that there must exist some value c where a line tangent to c is parallel to the secant line through 0 and 2.
$4/3=$1.33 per pound.
$9/8 = $1.13 per pound.
The second one is cheaper.
Round 5.2 down to 5 and Round 6.7 to 7.
5+7=12