1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
blondinia [14]
3 years ago
7

Please help me if you know. Please give me an answer

Mathematics
1 answer:
Kryger [21]3 years ago
5 0

9514 1404 393

Answer:

  6 3/10 pounds

Step-by-step explanation:

The weight change will be found by multiplying the rate of change by the time.

  ∆w = (-1.8 lb/h)(3.5 h) = -6.3 lb

The total change in weight after 3 1/2 hours is 6 3/10 = 6.3 pounds.

You might be interested in
How many of these equations have the solution 2 = 12?
tino4ka555 [31]

Step-by-step explanation

i don't understand option B

3 0
3 years ago
The Varners live on a corner lot. Often children cut across their lot to scar walking distance. The diagram to the right represe
icang [17]
About 12.56 units. 
Solve for x by plugging in values into Pythagorean theorem.
a^{2} +b^{2} = c^{2}
x^{2} +(x+12)^{2} = 34^{2}
Simplify
2x^{2} + 24x+144 = 1156
Subtract 144 from both sides
2x^{2} + 24x = 1012
divide both sides by 2
x^{2} + 12x = 506
complete the square
x^{2} + 12x + 36 = 506 +36 . = (x+6)^2 = 542
take the square root of both sides.
x+6 = 23.28
subtract by 6 to get  about 17.28 for x.
Plug in values for x to get distance traveled on outside of the yard.
17.28 + (17.28 +12) = 46.56
subtract 34 from the length to get the difference in travel. 46.56-34=12.56

8 0
3 years ago
Find the equation of the line <br><br> Y= __x + __
SpyIntel [72]

Answer:

Step-by-step explanation:

(0, -9) and (3,3)

(3+9)/(3-0) = 12/3 = 4

y + 9 = 4(x - 0)

y + 9 = 4x - 0

y = 4x - 9

5 0
3 years ago
A window is being replaced with tinted glass. The plan below shows the design of the window. Each unit length represents 1 foot.
Ilia_Sergeevich [38]
Let us solve for the total area. In this problem, we solve area 1 (the rectangle in the middle) and the area 2 ( the two half circle on the sides).

Solve for area 1:
Area rec = L * W = 5units * 4 units = 20 squared units

Solve for area 2:
Area cir = pi *r² = 3.14 * (2 units)² = 12.56 squared units

Total area = 20 + 12.56 = 32.56 foot²
Total cost = 32.56 foot² * ($23/foot²) = $ 748.88

Total cost is $748.88.
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Camille bought 3 pounds of nuts for 10.35. What is the unit price per pound?
dusya [7]
3.45. All you have to do is divide 10.35 by 3.
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Improper fraction as decimal
    15·1 answer
  • I am hoping someone could kindly show the step by step instruction to solve this equation. I have tried to solve it many times b
    6·2 answers
  • One number is 9 more than twice another. If their difference is 22, what is the larger number?
    7·1 answer
  • What is the answer ​
    9·1 answer
  • What does inverse operation mean
    10·2 answers
  • Use the functions f(x)=2x and g(x)= x^2+1 to find the value of each expression.
    6·1 answer
  • Simplify or factor each expression and then match the equivalent expressions
    10·1 answer
  • At Ever Lake it costs $12 per hour to rent a canoe. Jared aand his friends rented a canoe for 4 hours and paid $68. Write an equ
    7·1 answer
  • Mhanifa please help! This is due asap! Look at the picture attached. I will mark brainliest!
    8·1 answer
  • Solve using square roots: (x-6)^2=144
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!