Answer: $8 chicken $5 duck
Step-by-step explanation:
50x+30y=550
x=8
y=5
400+150=550
1000 candy bars ... $350
1 candy bar ... $x = ?
If you would like to know what is the unit cost per candy bar, you can calculate this using the following steps:
1000 * x = 350 * 1
1000 * x = 350 /1000
x = 350 / 1000
x = $0.35
Result: She can buy 1 candy bar for $0.35, so the correct result would be B) $.35.
Shaun invested $176,250 into the new business.
Marcus invested half of the $940,000 so the amount that Shaun and Tristan invested is:
= 940,000 / 2
= $470,000
Shaun and Tristan invested in the ratio 3:5.
The amount that Shaun invested is:
<em>= (Ratio of Shaun / Sum of the ratios) x Amount both invested </em>
= (3 / (3 + 5 )) x 470,000
= 3/8 x 470,000
= $176,250
In conclusion, Shaun must have invested $176,250 into the business.
<em>Find out more at brainly.com/question/771006.</em>
Answer:
A. (6,0)
Step-by-step explanation:
4a- 5b = 24
Check each point to see if its is true
A. (6,0)
4(6) - 5(0) = 24
24 = 24
true
B. (-5, -2)
4(-5) -5(-2)= 24
-20 +10 = 24
-10 =24
False
C. (0,6)
4(0) -5(6) =24
-30 =24
False
D. (-2, -5)
4(-2) -5(-5)=24
-8+25=24
18=24
False